Demonstrace proti Andreji Babišovi; Foto: facebook

Demonstrace proti Andreji Babišovi; Foto: facebook

Domácí

KOMENTÁŘ: Pokusy o svržení vlády na Slovensku a v Česku mají společné rysy

V tomto roce proběhly pokusy o svržení vlády jak u nás, tak na Slovensku. V obou zemích mají tyto snahy aktivistů a opozičních sil některé společné rysy.

Na Slovensku částečný úspěch

Jak u nás, tak na Slovensku se opozice a hlavně nikým nevolené skupiny aktivistů snaží změnit výsledky voleb s pomocí uměle vyvolávaných kriminálních kauz. V Bratislavě se na jaře demonstrantům nakonec podařilo donutit k odstoupení tehdejšího premiéra Roberta Fica, do té doby nejpopulárnějšího slovenského politika, kvůli jeho domnělé zodpovědnosti za vraždu novináře Jána Kuciaka. Na rozdíl od situace v ČR se proti němu postavila nejen ulice, ale také kontroverzní prezident Andrej Kiska, který čelí prověřování možných daňových podvodů jeho firem (viz ZDE).

V Česku slovenský scénář nevyšel

U nás se odpůrci Andreje Babiše snaží ke svržení vlády opakovaně zneužít vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Podmínky jim pro jejich kampaň jim připravují vůči Babišovi nepřátelská média v čele s Televizí Seznam, kde našla útočiště kontroverzní novinářka Sabina Slonková a její submisivní kolega Jiří Kubík. Na rozdíl od situace na Slovensku má ale u nás Babiš podporu prezidenta Miloše Zemana, což významně ovlivnilo dosavadní neúspěšnost pokusů o státní puč. Naposledy včera se opětovně ukázala ubohost pravice, která nedokáže přijít s pozitivním alternativním programem a jejímž jediným “programem” je “Antibabiš”.

-rh-