Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Domácí

KOMENTÁŘ: Petříček “drží úhel”

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vzbuzuje kontroverzní reakce již od svého jmenování v říjnu loňského roku. Od začátku svého působení v ministerském křesle se totiž ukazuje pouze jako úředník bez vlastního názoru na českou zahraniční politiku.

Petříček je pouze loutka

Tomáš Petříček se stal náhradníkem ČSSD za Miroslava Pocheho, kterého původně sociální demokraté na post ministra zahraničí navrhovali a kterého prezident Zeman odmítl jmenovat. Poche je totiž až militantním a nekritickým zastáncem našeho členství v Evropské unii a podporovatelem tolerování nelegální migrace do Evropy. Petříček, který byl původně Pocheho poradcem, neukončil po svém nástupu do funkce ministra jeho působení na ministerstvu zahraničí, jak mu bylo doporučováno prezidentem jako nejlepší řešení, ale naopak z Pocheho udělal jeho poradce. Záhy se ukázalo, že Poche má na Petříčka větší vliv než poradce, protože názory ministra zahraničí, které od té doby prezentuje ve své pozici, jsou v podstatě shodné s názory Pocheho.

Neschopnost prosazovat vlastní zahraniční politiku

Od počátku svého působení se Petříček prezentuje jako naprosto nesvéprávný člověk. Ukazuje se to např. v každém případě, kdy se jeho vzor, Spojené státy, k něčemu vyjádří. Petříček má až chorobnou potřebu se snad jako první (nebo jeden z prvních) na světě vyjádřit souhlasně k jakémukoliv nesmyslu, který do světa vypustí současná americká administrativa. Svou nesvéprávnost Petříček opět prokázal v posledních záležitostech týkajících se zahraniční politiky této země. Ať se to týká kauzy kolem sochy sovětského maršála Koněva a nebo záležitosti oduznání tzv. Kosovské republiky. V obou případech “nezklamal” když nebyl schopen konstruktivního přístupu a pouze opakoval již mnohokrát opakované fráze, kterým již skoro nikdo nevěří. Zcela se tak nechal vtáhnout do hry těch, kteří si nepřejí dobré vztahy s Ruskem a Srbskem.

Petříček je schopen pouze “držet úhel”

A tak v narážce na jeden ze známých výroků z úspěšného televizního seriálu MOST! lze konstatovat, že Petříček je schopen stejně jako jeden z hrdinů seriálu pouze “držet úhel”, tzn. nevyčnívat z konformní řady stejně neschopných politiků jako je on:

Rudolf Hruboň