Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Odvoláním sankcí vůči Huawei se USA usvědčily ze lží

Prezident Donald Trump zrušil omezení pro americké firmy obchodovat s čínskou firmou Huawei, která zavedl jen před několika týdny. Zákaz byl tehdy zdůvodněn “národní bezpečností”. To tato hrozba tak rychle zmizela?

Obchodní válka s Čínou

Již skoro rok jsme svědky stupňující se obchodní války USA vůči konkurenceschopnější čínské ekonomice. Prezident Trump postupně zaváděl cla a následně do války zatáhl také jednu z největších čínských firem Huawei. Ta si totiž “dovolila” předstihnout ve výrobě mobilních telefonů upadající americký Apple. Úspěch se totiž neodpouští nejen u nás, ale také v Trumpově Americe. Po sankcích vůči výrobkům pro mobilní 5G sítě tak zakázal americkým firmám obchodovat s Huawei. Následně se ale ukázalo, že to nebude postih pouze pro Huawei, ale také výpadek prodejů pro zákazem postižené americké firmy. Náhle tedy již Huawei není pro USA bezpečností hrozbou? Spíše to bude tak, že nikdy žádnou hrozbou nebyl a byl pouze nástrojem nátlaku na Čínu. Spojené státy se tak samy usvědčily ze lží, protože pokud by se mělo skutečně jednat o bezpečnost země, nikdy by takové rozhodnutí neučinily.

Osud finanční ředitelky Huawei zatím nejasný

Trumpova administrativa oznámila, že další informace ohledně Huawei budou zveřejněny v nadcházejících dnech. Číňané zejména čekají na zprávy co bude s finanční ředitelkou a dcerou zakladatele Huawei Meng Wan-čou, kterou americké úřady obvinily z podvodu a dalších trestných činů. Na základě žádosti Spojených států byla proto vydána k trestnímu stíhání z Kanady do USA. Vzhledem k citlivosti této kauzy se dá očekávat, že ji Trump “vymění” za další ústupek ze strany Číňanů.

Budeme za užitečné idioty? 

Ke kampani vůči Huawei se připojily pouze některé země, mezi nimi bohužel i Česká republika. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) asi potřeboval na sebe upozornit a přesvědčit politiky o své užitečnosti, když nepromyšleně a opět bez důkazů vydal obdobné varovné prohlášení jako Američané. Počet zemí, které byly ochotny se zapojit do této kampaně, se ale dále již podstatně nerozšiřoval a překvapivě ji odmítly i někteří blízcí spojenci Washingtonu, jako Německo a nově i Velká Británie. Nakonec to může dopadnout tak, že kampaň proti Huawei bude Američany zahrána “diplomaticky” do autu a my budeme za užitečné idioty, kterým zůstane v ruce “Černý Petr” v podobě arbitráže, ve které můžeme přijít až o 40 miliard korun.

Rudolf Hruboň