Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a prezident Miloš Zeman; Foto: Repro ČT, David Sedlecký / Wikimedia Commons

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a prezident Miloš Zeman; Foto: Repro ČT, David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: O Čapím hnízdě mohou definitivně rozhodnout Zeman a Zeman

Ač včerejší rozhodnutí vedoucího městského státního zástupce Martina Erazíma, které potvrdilo rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha o zastavení trestního stíhání všech obviněných v tzv. kauze Čapí hnízdo, může vypadat jako konec kauzy, není tomu tak.

Nejvyšší státní zástupce přezkoumává ze zákona

Zastavení trestního stíhání je mimořádné rozhodnutí a proto jej ze zákona přezkoumává nejvyšší státní zástupce. Trestní řád mu umožňuje rušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců o nestíhání podezřelého, o zastavení trestního stíhání nebo o postoupení věci. Podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství vloni takto Pavel Zeman dostal k přezkoumání celkem 1007 usnesení a zrušil jich pouze 35, tzn. jen něco přes 3%. Pokud by se tedy nejvyšší státní zástupce rozhodl zrušit rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a dalších obviněných v tzv. kauze Čapí hnízdo, byl by to výjimečný krok.

Poslední slovo může mít prezident

V případě, pokud by se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl v trestním stíhání pokračovat, je ve hře poslední a rozhodující zásah prezidenta republiky Miloše Zemana. Ten má ze zákona právo trestní stíhání zastavit, potřebuje k tomu ale souhlasný podpis předsedy vlády a nebo jím pověřené osoby. Miloš Zeman se v minulém týdnu v rozhovoru pro TV Barrandov vyjádřil, že “v mém případě je samozřejmě možné zvažovat kroky. Ty ale budou aktuální teprve tehdy, když bude ukončeno, ať už s jakýmkoliv výsledkem, posuzování na úrovni státního zastupitelství.“ Takovýto krok by definitivně ukončil tzv. kauzu Čapí hnízdo.

Rudolf Hruboň