Koláž: Facebook

Koláž: Facebook

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Neustupuje Merkelová až příliš Erdoganovi?

Německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že její vláda souhlasí s trestním stíháním komika, který měl v německé televizi urazit tureckého prezidenta Erdogana. V této souvislosti se nabízí otázka, zda Merkelová a potažmo celá Evropa neustupuje až příliš požadavkům Turecka…

Uprchlická krize ukázala v plné nahotě neschopnost Evropské unie řešit závažnější společné problémy. Po dluhové krizi je to již druhý příklad impotence bruselských politiků ve vztahu k realitě života v evropských zemích.

Namísto aby evropští politici zareagovali na migrační krizi jediným účinným způsobem, a to posílením, resp. vybudováním skutečné obrany hranic Schengenského prostoru, dosud jen nekonečně diskutovali na nespočetných summitech.

Mezitím se do Evropy téměř nerušeně valily hordy imigrantů, které zaplavily hlavně Německo. Na sílící domácí kritiku zareagovala Angela Merkelová po svém a označila za jedinou možnou záchranu dohodu s Tureckem.

Turecký režim samozřejmě vycítil svou příležitost a začal předkládat Evropě čím dále tím tvrdší podmínky pro to, aby se dohoda realizovala. Po stupňujících se finančních nárocích přišly na řadu i požadavky na zrušení víz a členství Turecka v Evropské unii.

Pověstnou “třešničkou” na (hodně kyselém) “dortu” dohody s Tureckem se stal v minulých dnech požadavek tureckého prezidenta Erdogana na potrestání německého komika Jana Böhmermanna, který si z něho dovolil udělat legraci.

Tímto tureckým požadavkem se opět potvrdilo, jak hodně jsou si kultury Evropských zemí a Turecka vzdálené. To, co je v rámci evropské kultury ještě přípustné, se považuje v Turecku za velmi vážné “provinění”. Není se čemu divit, vždyť turecký režim potírá ve své zemi velmi tvrdě svobodu slova a neštítí se nepohodlné novináře stavět i před soud.

Pro Evropu a zde konkrétně pro Německo ale vytvořil Erdogan svým požadavkem dilema: buďto Německo odmítne stíhání svého občana s poukazem na svobodu slova a ohrozí dohodu EU s Tureckem a nebo bude jeden komik “obětován” v zájmu “záchrany” Evropy dle představ Angely Merkelové…

Kancléřka se rozhodla pro druhou variantu a její současné vyjádření o tom, že zákon, podle kterého bude komik stíhán, má být ještě v rámci jejího funkčního období zrušen, působí už pouze jako pověstné přísloví o rozhodnutí “aby se vlk nažral a koza zůstala celá”…

Erdogan dosáhl svého a to zastrašit a odradit další, kdo by ho chtěli snad kritizovat a nebo si z něj dokonce dělat legraci. Vyvstává zde otázka toho, zda bylo rozhodnutí správné a kam až je Evropa ochotna zajít v ustupování požadavkům Turecka.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň