Miroslava Němcová a Miroslav Kalousek; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Miroslava Němcová a Miroslav Kalousek; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Němcová a Kalousek si stěžují, že je voliči nechtějí “vzít na milost”

V minulých dnech byly zveřejněny v médiích rozhovory s těmito politickými “dinosaury” české politické scény. V obou si mimo jiné stěžovali na to, že tuzemští voliči trvale odmítají rehabilitovat tradiční politické strany a “odpustit” jim jejich zapojení do rozkrádání státního majetku a všech nezákonností, ke kterým u nás došlo po roce 1989.

Němcová nechápe, proč je voliči nadále odmítají

V rozhovoru pro Českou televizi (viz ZDE) Miroslava Němcová mimo jiné uvedla, že dle jejího názoru se skandály místních stran údajně nelišily od těch, kterými procházely strany v Německu nebo Rakousku. Tamní občané je však na rozdíl od českých vnímali jako dílčí selhání, které potrestají ve volbách. Věděli, že strana na to krátkodobě doplatí, ale po očistě a personální obrodě se s ní dál bude počítat. V Česku se to podle Němcové zvrhlo v odmítnutí stran jako takových. Nerozumí tomu, jak je možné, že odpor ke stranám zatím nedolehl na hnutí ANO.

Kalousek poprvé připouští své chyby v minulosti

“Za příchod Babiše můžeme všichni. Sám bych spoustu věcí udělal jinak,”

říká Miroslav Kalousek v rozhovoru pro server Aktuálně.cz (viz ZDE). Nejenže tak Kalousek, který dosud jakoukoliv kritiku na jeho působení v politice odmítal, poprvé připouští jeho vlastní podíl na chybách, které se staly, ale popírá tím také mimo jiné jeho vlastní vyjádření v nedávné slovní půtce s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou v Poslanecké sněmovně:

K tradičním politickým stranám Kalousek prohlásil: “Nechci tyto strany hájit, zejména ne z doby, kdy ODS a ČSSD uzavřely opoziční smlouvu. Nezapomeňte ale na to, že tradiční strany měly své samočisticí schopnosti, a když někdo udělal něco přes čáru, tak se členové strany ozvali.”

K nepravostem, ke kterým došlo u nás v období po listopadu 1989, Kalousek uvedl: “Že se při této cestě transformace udělala spousta chyb, a to se udělala, to je samozřejmé. Nicméně já jsem proti řadě věcí, které by šly označit za aroganci moci, v té době vystupoval.”

Závěrem rozhovoru se Kalousek přiznal: “Nerozumím jedné věci. Pokud lidem vadila před nástupem Andreje Babiše arogance moci, tak proč jim nevadí současná arogance moci, která je mnohem větší? Na toto marně hledám odpověď.”

-rh-