Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Nastává čas na zodpovědnost

V uplynulém týdnu začaly u nás strmě růst počty nakažených koronavirem. Je již téměř jisté, že druhá vlna epidemie je definitivně tady. Stát je nucen opět zavádět opatření proti šíření nákazy. Hlavně ale bude záležet na zodpovědnosti každého z nás.

První vlnu jsme zvládli

V březnu, když nákaza vstupovala agresivně do Evropy, jsme měli štěstí. Naše vláda zareagovala rychle a důrazně a podařilo se nám tak zamezit nekontrolovanému průběhu epidemie a obrovskému počtu obětí. Se zatajeným dechem jsme sledovali situaci v zemích, kde nákazu podcenili a platili za to vysokou daň v podobě stovek mrtvých denně. Je dobré si připomenout, jak např. v Itálii nestačila kapacita krematorií pro spalování mrtvých, kteří zemřeli na koronavirus:

Otrnulo nám až příliš rychle

Po omezeních přišlo uvolnění a před prázdninami se zdálo, že se život vrací skoro do normálních kolejí. Lidé byli lační opět cestovat a mnozí nebyli ochotni být nadále ostražití a v zájmu svého zdraví se dále omezovat. Přestože se situace v průběhu letních měsíců začala pomalu, ale jistě opět zhoršovat, většina lidí si to nechtěla připouštět. Jakoby miliony mrtvých po celém světě ani neexistovaly. Jako v minulosti se jim zdálo, že epidemie je někde daleko a nemůže nás už ohrozit. Lidé ztratili ostražitost a začali nebezpečnost epidemie bezdůvodně podceňovat.

Prozření z omylu je tady

Poslední rostoucí čísla počtu nakažených nám téměř jistě naznačují, že druhá vlna epidemie je tady. Stát musí v zájmu veřejného zdraví opět zareagovat a přes nevoli některých nezodpovědných občanů zavádět omezující opatření. Lidé, kteří s tím z různých důvodů nesouhlasí, nechápou, že je to i v zájmu ochrany jejich vlastního zdraví. Nastávající podzim může být kvůli kombinaci s epidemiemi jiných respiračních onemocnění ještě nebezpečnější než první vlna COVIDu. To by si měli všichni odmítači omezení uvědomit a pochopit, že se musíme opět trochu omezit a být ohleduplní i vůči ostatním lidem, abychom i druhou vlnu přežili bez větších problémů s nadějí na očkování, které se očekává v průběhu příštího roku.

Rudolf Hruboň