Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Na Donbasu hoří Ukrajině půda pod nohama

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek navštívil frontovou linii na východě země. Pro Zelenského je Donbas horká půda. Po měsících relativního klidu tam opět dochází k ozbrojeným střetům. Situaci komentuje Jiří Just na serveru Lidovky (viz ZDE).

Zelenskyj nenaplnil naděje

Řešení konfliktu na východě Ukrajiny bylo ústředním bodem prezidentské kampaně, který pomohl Zelenskému v roce 2019 vyhrát volby a porazit tehdejší hlavu státu Petra Porošenka. A zůstává klíčovým aspektem pro Zelenského znovuzvolení. Zelenskyj nabízel alternativu válce a ochotu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Umírněná předvolební rétorika byla příznivě vnímána i obyvateli Ukrajinou kontrolované části Donbasu. „Očekávalo se, že Zelenskyj přijde s jiným přístupem a může ukončit ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny. A zprvu to tak vypadalo, došlo k výměně válečných zajatců. Pak se situace změnila,“ řekla serveru Lidovky.cz Jekatěrina Odarčenková, předsedkyně ukrajinské strany Národní platforma.

Návrat Východu je vyloučen

Ruské tanky sice právě stojí poblíž ukrajinské hranice, ale vzbouřené donbaské republiky se od Kyjeva vzdalují i bez výstřelů. V samozvané Doněcké a Luhanské republice dochází k usilovnému rozdávání ruského občanství. Podle ruských úřadů občanku s dvouhlavým orlem obdrželo už víc než 600 tisíc obyvatel Donbasu. Odarčenková soudí, že reintegrovat vzbouřené oblasti silou není možné. Prý to půjde pouze aktivním diplomatickým úsilím a pokud bude Ukrajina pro obyvatele neuznaných lidových republik ekonomicky přitažlivá. „K návratu nedojde,“ sdělil serveru Lidovky.cz s novinář Alexandr Čalenko. „Obyvatelé Doněcké a Luhanské republiky si to nepřejí, i když žijí v horších podmínkách než před rokem 2014,” dodal novinář.

Zpracoval Rudolf Hruboň