Ilustrační foto: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Muž s ricinem aneb průhledné lži

Časopis Respekt z Bakalovy mediální stáje zveřejnil článek, ve kterém se tvrdí, že k nám měl údajně přicestovat tajný ruský agent vybavený jedem, který má za úkol zabít Rusku nepohodlné české lokální politiky. Celý příběh vyznívá jako špatná parodie na špionážní film.

Stačí selský rozum

Autorem článku není nikdo jiný než známý český rusofob Ondřej Kundra. Směšně vymyšleným příběhem se snaží přesvědčit čtenáře o údajné akci pomsty Ruska některým lokálním českým politikům za to, že v nedávné minulosti podnikli provokativní protiruské kroky. Stačí se však nad zveřejněným textem zamyslet a většina lidí si musí položit jednoduché otázky, které ihned odhalí slabost konstrukce, kterou se článek snaží vytvořit:

1.) Jak se mohl údajný agent do ČR dostat? Pisatel článku tvrdí, že české tajné služby ihned při vstupu diplomata na české území věděly, že se jedná o agenta ruské tajné služby. Proč mu tedy umožnily vstup do České republiky?

2.) Měl prý kufřík s ricinem? Opět, pokud příslušné české bezpečnostní orgány měly takovou informaci, proč neprovedly prohledání jeho zavazadel ihned na letišti? Nález jedu u ruského diplomata by určitě byl obrovskou aférou a potvrzením obviňování Ruska.

3.) Proč nebyl diplomat vyhoštěn? Pokud už si české bezpečnostní orgány nechaly údajného agenta “proklouznout” na letišti, ale znají jeho totožnost, proč ho jednoduše nevyhostí z České republiky? Bylo by to určitě jednodušší, než šaškárna s policejní ochranou některých politiků, kteří jsou tímto údajným agentem prý ohroženi.

Znaky řízené provokace

Vedle zjevných nelogičností ohledně propuštění údajného agenta na české území jsou podezřelé také další skutečnosti, jako např. neznámý zdroj informací, které Ondřej Kundra zveřejnil. Celá záležitost jeví spíše znaky cílené protiruské provokace:

1.) Zajištění policejní ochrany údajných cílů agenta na základě imaginárních hrozeb z ruské strany.

2.) Vypuštění dezinformace o údajném agentovi spřáteleným novinářem.

3.) Zhoršení vztahů s Ruskem na základě zapojení českého ministra zahraničí, který sehrál roli “užitečného idiota”, do nové protiruské kampaně.

Co bude následovat nám ukáží až další dny. V mediálním prostoru se již objevila výzva “bezpečnostních expertů” (ve skutečnosti předních představitelů rusofobní scény v ČR) k revizi smlouvy o přátelství a spolupráci s Ruskem z roku 1993 a k odvolání našeho velvyslance z Moskvy.

Rudolf Hruboň