Předvolební stánek TOP09; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Předvolební stánek TOP09; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Míří TOP09 k zániku? Její podpora klesla ke 3%

V posledním průzkumu volebních preferencí voličů, který zveřejnila agentura CVVM (viz ZDE), spadla podpora strany TOP09 až ke 3%. Dle toho by se v současné době nedostala do Poslanecké sněmovny.

Slibné začátky

TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana. Vznikla v roce 2009 jako projekt Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. Jejich záměrem bylo vytvořit vedoucí politický subjekt na pravici a vytlačit z této pozice ODS, která v té době stále více zabředala do skandálů a ztrácela důvěru voličů.

Ve volbách v roce 2010 obdržela TOP09 16,7% hlasů voličů a stala se tak výrazným politickým subjektem a součástí tehdejší vládní koalice premiéra Petra Nečase. K výsledku jí napomohla také spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí Petra Gazdíka, které tehdy nemělo šanci se samostatně dostat do Parlamentu.

Podíl na neúspěšné Nečasově vládě

Popularita TOP09 však začala záhy po jejím angažmá v Nečasově vládě klesat. Zejména kroky Miroslava Kalouska jako ministra financí byly vnímány většinovou společností velmi kontroverzně, když se nedařilo českou ekonomiku vymanit z vleklé stagnace, zatímco okolní státy již zažívaly oživení. K popularitě nepřispěl ani skandál ministra práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromíra Drábka týkající se korupce na jeho resortu, díky němuž byl donucen ze své funkce předčasně odejít. Nepřátele získávala TOP09 také v řadách koaliční ODS, když se Miroslav Kalousek snažil kritikou některých kroků tehdejšího předsedy vlády Petra Nečase získat ve vládě vedoucí postavení.

Hlavní téma “Antibabiš”

Po předčasných volbách v roce 2013, které následovaly po pádu Nečasovy vlády a kdy TOP09 obdržela necelých 12% hlasů voličů, se TOP09 ocitla v opozici vůči nové koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Namísto konstruktivní opozice se ale strana začala hlavně z pozice Miroslava Kalouska vymezovat vůči tehdejšímu ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Voliči brzy vycítili, že jde ze strany Kalouska jen a pouze o osobní zášť vůči Babišovi. Strana tak v podstatě rezignovala na jakýkoliv smysluplný alternativní program a její popularita začala strmě klesat.

Na hranici vstupu do Sněmovny

V dalších, řádných volbách v loňském roce to již vypadalo, že se TOP09 ani nedostane do Poslanecké sněmovny, když obdržela jen něco málo přes 5% hlasů voličů. Zachránili ji až pražští voliči, kteří ukázali opět na další velkou slabinu TOP09, a to na její regionálnost. Většinu svých voličů má totiž strana ve velkých městech a nejvíce v Praze. V menších městech a na venkově příznivce téměř nemá.

Zatím neúspěšné snahy o záchranu

Na bídný volební výsledek musel reagovat Miroslav Kalousek jako tehdejší předseda strany a dát svou pozici k dispozici. Jako jeho nástupce byl překvapivě zvolen Jiří Pospíšil, který do strany přešel z ODS. Ten, spolu s dalšími politiky nové generace, jako je např. Markéta Pekarová-Adamová, zkouší dát straně opět jiný, méně konfrontační směr. Pospíšil se snaží potlačit Kalouskův vliv, což se mu zatím moc nedaří, když Kalouskovi věnují média stále největší pozornost a on tak má největší vliv na obraz strany mezi voliči. Ve straně hrozí rozkol mezi konzervativními členy, reprezentovanými mimo Kalouska také např. Helenou Langšádlovou, a mladým, více progresivním křídlem, vedeným právě Pospíšilem. Těmito rozpory dále utrpěla již i tak mizivá podpora mezi voliči, když nyní preference strany spadly až na mimoparlamentní 3%. Pokud TOP09 nezmění razantně svůj obraz v očích veřejnosti, reálně jí tak hrozí, že se v příštích volbách do Poslanecké sněmovny již nedostane.

-rh-