Hnutí Lidé PRO, které založil bývalý vůdce kontroverzního spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, od začátku prosince nasbíralo pouze něco přes 25 tisíc podpisů. Cílem Mináře bylo přitom získat až 500 tisíc signatářů. Přiznal to pro agenturu ČTK (viz ZDE).
Může za to prý COVID
„Je to sice méně, než jsme čekali, avšak taková je realita restriktivních opatření a svazující doby COVIDové. Přesto doufáme, že se nám růst podpisů podaří nakopnout,” uvedl k tomu Minář. Závazek „buď pořádně, anebo vůbec“ prý ale podle Mináře trvá, protože cílem hnutí údajně není se dostat za každou cenu do Parlamentu, ale pomoci vytvořit stabilní demokratickou vládu. „Chceme do demokratického tábora přivést lidi zklamané, nerozhodnuté a nevoliče. Pokud sami nezískáme dostatečnou podporu, pak raději odstoupíme a podpoříme stávající opoziční strany,“ tvrdí. Nad svou účastí na kandidátce jiné strany prý zatím neuvažuje.
Opojení z 15 minut slávy
Bylo to možná opojení z patnácti minut slávy. Podávali mu ruce osobnosti. Respektovali ho. Občanská pravice v českém parlamentu mu nadbíhala. Desítky tisíc lidí chodily na povel protestovat za jeho agendu. A teď? Teď Mikuláš Minář všechno prošustroval. A sám si to uvědomuje. Ono totiž sehnat lidi na náměstí nebo na Letenskou pláň je jedna věc. Šikovnému populistovi, který umí zahrát na ty správné struny, to nedá ani moc práce. Obzvlášť když za sebou měl třídu lidí, která se ráda nadchne pro “nového Havla”. A když za vámi stojí média hlavního proudu, které příběhy lidí jdoucí proti „nespravedlivému systému“ přímo zbožňují.
Politika je o něčem jiném
Jenže politika, to je jiné kafe. A zakládat politickou stranu na poli, které je rozparcelováno a není tam příliš k hnutí, je dílo se špatnými vyhlídkami. „Vzhledem k aktuální společenské a politické situaci se nejedná o velké překvapení. Potenciál Minářova hnutí – i jeho osoby – se do velké míry vyčerpal s nástupem epidemie koronaviru, jejíž dopady jednak postupně donutily statisíce občanů přehodnotit pořadí jejich priorit a současně omezily Minářův prostor pouze na oblast médií a sociálních sítí. Ukázalo se, že iniciativa Milion chvilek pro demokracii byla spíše nestranickým (resp. nadstranickým) projektem pro ‚dobré počasí’, nikoli pevnou a přesvědčivou stranicko-politickou alternativou,” uvedl k tomu politolog Tomáš Doležal.
Zpracoval Rudolf Hruboň