Kontroverzní novinář Janek Kroupa; Foto: Repro Česká televize

Kontroverzní novinář Janek Kroupa; Foto: Repro Česká televize

Domácí

KOMENTÁŘ: Média hlavního proudu manipulují Českou republikou

“Média hlavního proudu manipulují naší republikou. Stačí si vymyslet příběh a kredit politika nebo celého státu je tentam. Vše se teď odehrává přímo před našimi zraky.” Uvádí to ve svém komentáři publicistka Alena Novotná (viz ZDE).

Kroupova pseudokauza

Tento týden rozjel server Seznam Zprávy další ze svých kontroverzních pseudokauz. Poté, co v nedávné minulosti redaktoři Sabina Slonková a Jiří Kubík předvedli novinářský hyenismus tím, že se snažili vtáhnout do kampaně proti Andreji Babišovi jeho nemocného syna, za kterým neváhali jet až do Švýcarska a natáčet jej tajnou kamerou, přišli tento týden s další “bombou”. Ministr vnitra Jan Hamáček měl podle tvrzení kontroverzního, tzv. “investigativního” novináře Janka Kroupy prý chtít domluvit dodávku vakcín Sputnik V výměnou za “ututlání” kauzy okolo výbuchu ve Vrběticích. “Kroupovo tvrzení nikdo nepotvrdil, ale Hamáček dostal nálepku vlastizrádce. A ta se s ním potáhne do voleb a dál. Nechceme se tu zastávat sporného šéfa sociálních demokratů, proč by? Nebudeme kydat špínu na Kroupu, svou investigací si sám škodí. Jde nám o něco jiného. O moc, kterou mají novináři hlavního proudu a jak s ní nakládají,” zamýšlí se Alena Novotná.

Aktivističtí novináři “vytvářejí realitu”

“Všimli jste si? Novinář hlavního proudu dnes nepopisuje realitu, on ji aktivisticky vytváří. Velké kauzy posledních let to jen dokazují. Tak například stržení pomníku hrdinného sovětského maršála Koněva na pražském náměstí Interbrigády a velebení zrádců vlasovců. Média hlavního proudu přispěla k tomu, že se z lokální kauzy stalo mezinárodní téma. Pamatujete jaký prostor měli, a stále mají, rusofobové, kteří plivali na památku hrdinného maršála? Tématem těchto médií bylo zpochybnění role Sovětského svazu při osvobození naší vlasti. Ta přitom byla klíčová. A co ta kauza ricin? Údajní ruští tajní agenti přijeli do České republiky, aby jedem ricinem sprovodili ze světa starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře a chaotického starostu Řeporyjí Pavla Novotného. Dopadlo to, jak to dopadlo. Zprvu komunálové dostali policejní ochranu, média z nich dělala české oběti travičů ze Salisbury, a výsledek? Kauza ricin udělala z Čechů pitomce, jak posléze napsal týdeník Reflex,” uvádí dále ve svém komentáři publicistka.

Novináři hlavního proudu ovlivňují politiku

“Popsat zasahování novinářů do politického dění v České republice by vydalo na mimořádně obsáhlý a veskrze smutný článek. Novináři médií hlavního proudu totiž nejsou hlídacími psy demokracie, ani dobromyslnými bernardýny. Jde o ovlivňování, o vliv a nadřazenost, která ve výsledku naší republice škodí,” uzavřela svůj komentář Alena Novotná.

K nezdravému vlivu novinářů hlavního proudu na českou politiku a společnost se vyjádřila také Jana Marková, zakládající členka hnutí Trikolóra a místopředsedkyně krajské rady Středočeského kraje. “Novináři v českých poměrech mají obdobnou moc, jako všude na světě. Sice tu nepožívají velké důvěry, ale jejich moc z důvěry veřejnosti, čtenářů, diváků a posluchačů nepramení. Jejich hlavním trumfem, a to po celém světě, nejen v Česku, je, že mohou diktovat agendu. Čili rozhodovat o tom, o čem se bude psát a vysílat, a o čem se naopak bude mlčet. Rozhodují o tom, koho budou do svých pořadů zvát a koho ne, jak se bude o daném tématu mluvit, co se upozadí, a co se naopak bude objevovat stále dokola. Mistrem v tendenčnosti je u nás paradoxně Česká televize. Je placená z našich poplatků, a tak by měla být vzorem nezávislosti a objektivity, ale děje se přesný opak. Takže ano, mají důležitý vliv na mínění značné části veřejnosti tzv. ‘žádoucím způsobem’. Cokoliv jiného je pak označováno jako dezinformace a fake news,“ míní politička.

Zpracoval Rudolf Hruboň