Tisková konference vlády; Foto: Profil vlády ČR na sociální síti

Tisková konference vlády; Foto: Profil vlády ČR na sociální síti

Domácí

KOMENTÁŘ: Máme ještě vládu? Mnozí ministři nic nedělají

Současní vládci ve Strakově akademii šli do voleb v minulém roce s velkým humbukem. “Dáme zemi do pořádku!” bylo heslo, se kterým oslovovali voliče. Po několika měsících jejich působení ale vidíme jen změny k horšímu.

Prioritou zahraniční politika

Prioritou současné vlády se doposud ukazuje zahraniční politika. Mnozí z jejich členů si posilují své ego vyjádřeními k mezinárodní situaci a návštěvami zahraničí namísto řešení domácích problémů. A že jich není málo. Stoupající inflace, která zvyšuje ceny všeho od energií až po potraviny. Hrozící nedostatek plynu a ropy a to vše ve stínu přicházející ekonomické krize. Žádná vláda v novodobých dějinách České republiky se nechovala tak macešsky jako ta současná Petra Fialy. Vlastním občanům zatvrzele odmítá pomoci a jakoukoli věcnou kritiku se premiér a jeho ministři snaží zakrýt obviněním z rozdělování společnosti kvůli Ukrajině.

Vláda jen “vysílá signály”

Raketově rostoucí ceny energií, pohonných hmot a potravin nechávají premiéra a jeho ministry naprosto v klidu. Vláda v podstatě přišla jen s příspěvkem na bydlení, který záměrně nastavila tak, aby co nejvíc lidí odradila. To se jí povedlo, protože z 200 tisíc lidí, kteří mají na příspěvek nárok, podalo žádost jen 40 tisíc z nich. Halasně propagovaný příspěvek 5 tisíc na každé potřebné dítě nakonec možná vůbec nebude. Vláda se také zatím nedokázala dohodnout ani s odbory, které žádají zvýšení minimální mzdy. Jediné, co Fialovi a jeho ministrům jde, je vysílat signály a vyčkávat. Fialova vláda si tak zahrává s ohněm, když svou nečinností nebezpečně zvyšuje napětí ve společnosti.

Mnohé ministry veřejnost nezná

Navíc mnohé ministry současné vlády veřejnost prakticky nezná. Například taková ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (nestr. za KDU-ČSL) se po několika měsících projevila prohlášením, že “kdyby byla mladší, šla by protestovat za klima.” To ministr kultury Martin Baxa (ODS) se k řízení kultury pro jistotu zatím vůbec nevyjádřil. A “ministry” zbytečných resortů už nezná vůbec nikdo – například “ministryni pro vědu, výzkum a inovace” Helenu Langšádlovou (TOP09), “ministra pro evropské záležitosti” Mikuláše Beka (STAN) a nebo “ministra pro legislativu” Michala Šalamouna (nestr. za Piráty).

Rudolf Hruboň