Americký prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová se svými protějšky; Foto: Bílý dům, Washington, DC / Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová se svými protějšky; Foto: Bílý dům, Washington, DC / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Lesk a bída americko-britských vztahů

Aféra s uniklými e-maily britského velvyslance v USA Kima Darrocha, který v nich kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, odhalila skutečnou realitu americko-britských vztahů, které obě země rády často označují za “nadstandardní” a “výjimečné”.

“Trumpova administrativa je neschopná”

Velvyslanec posílal do Británie zprávy o USA po nástupu Donalda Trumpa. Mimo jiné uvedl: „Nemůžeme doopravdy věřit, že tato administrativa bude normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelná, méně frakčně rozdělená, méně diplomaticky rozdělená a neschopná.“ Uvedl také, že fámy a pověsti o „bojích a chaosu“ v Bílém domě jsou většinou pravdivé a politika v oblasti citlivých témat, jako je Írán „nekoherentní a chaotická“.

Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat

„Nejsme velkými fandy tohoto člověka a taky neposloužil dobře Spojenému království. Můžu to pochopit a můžu o něm něco říci, ale nestarám se o něj,“ řekl Trump novinářům o Darrochovi. Trump na Twitteru označil Darrocha za „praštěného” velvyslance, kterého Británie Spojeným státům vnutila. „Velice hloupý člověk,” napsal o něm Trump. V pondělí oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat, i když za ním britská vláda stála. Američané pak Darrochovi zrušili pozvánku na pondělní večeři, kterou pořádal americký ministr financí Steven Mnuchin pro katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního. To se v diplomatické branži rovná prohlášení za nežádoucí osobu. Na základě toho byl dnes nucen Darroch rezignovat.

Kritice neunikla ani Mayová

Kritice neušla ani dosluhující britská premiérka Theresa Mayová, která podle něj způsobila v zemi nepořádek a i přes jeho rady se vydala hloupou cestou, která nevede ke konci. Při červnové návštěvě Velké Británie přitom Trump tváří v tvář Mayové lichotil, jaká je úžasná profesionálka, s níž je radost spolupracovat. Americko-britské vztahy se tak dostaly na nejhorší úroveň za několik posledních let. Jejich opětovné zlepšování bude již na novém britském premiérovi. Těžko říci, zda mu podaří Američany přesvědčit, že se jednalo o ojedinělý osobní názor jednoho člověka a ne britský pohled na současné osazenstvo Bílého domu.

Rudolf Hruboň