Předseda KSČM Vojtěch Filip; Foto: profil V. Filipa na sociální síti

Předseda KSČM Vojtěch Filip; Foto: profil V. Filipa na sociální síti

Domácí

KOMENTÁŘ: Komunisté na sebevražedné misi

Komunisté volí své nové partajní vedení, včetně předsedy. Většina účastníků jednání ústředního výboru KSČM v Nymburce podpořila, aby se volba konala hned, a nečekalo se až na stranický sjezd, který se má sejít na podzim po volbách.

Filip by měl rezignovat

Šéf strany Vojtěch Filip dříve oznámil, že dá svou funkci k dispozici, není ale jasné, jestli v sobotu rezignuje. Vrcholí tak vlekoucí se vnitrostranická krize komunistů. O předsednické křeslo usiluje osm kandidátů. Vedle europoslankyně Kateřiny Konečné jsou to Josef Skála, poslanci Leo Luzar, Miloslava Vostrá a Hana Aulická Jírovcová, bývalý poslanec Jan Klán, předseda městského výboru v Brně Martin Říha a Jan Zámarský z bruntálské organizace. Kandidatura poslanců Stanislava Grospiče a Zdeňka Ondráčka není jistá. Grospič například dříve uvedl, že se o funkci chce ucházet jen na stranickém sjezdu.

Strana v krizi před volbami

Komunisté jsou na tom v současné době z hlediska voličské přízně asi nejhůře od roku 1989. Poslední předvolební průzkumy jim přisuzují 5-8%, což je dostává do situace, že by se popř. nemuseli do příští sněmovny vůbec dostat. Současné vedení s předsedou Filipem se rozhodlo na základě toho zachránit ubývající hlasy ukázkou rozhodného postoje, když vypovědělo další podporu menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Je ovšem otázkou, zda je právě tohle strategie, kterou jejich potenciální voliči ocení. Pád současné vlády a případné předčasné volby by pravděpodobně znamenaly nástup pravicové vlády, na kterou už nebudou mít komunisté žádný vliv.

Rudolf Hruboň