Ilustrace: Yshtwan ARt

Ilustrace: Yshtwan ARt

Kultura

KOMENTÁŘ: Jak ostravský bard odolal rusofobii

V souvislosti s vojenskou operací Ruska na Ukrajině došlo u nás, stejně jako jinde ve světě, k rozpoutání vlny nenávisti vůči všemu, co je ruské. Obětí extrémní rusofobie se stali mimo jiné lidé, kteří byli ze strany představitelů Ruska nějak oceněni.

Puškinova medaile

Známý český písničkář Jaromír Nohavica obdržel v roce 2018 v Moskvě Puškinovu medaili přímo z rukou prezidenta Vladimira Putina. Podle oficiálního vyjádření Kremlu ji dostal za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Nohavicu tehdy při předávání ocenění označili za „českého barda“. Písničkář pak v děkovné řeči pronesené v ruštině zazpíval i část písně Bulata Okudžavy. Právě písně Bulata Okudžavy a Vladimira Vysockého u nás Jaromír Nohavica zpopularizoval ještě před listopadem 1989.

Pod palbou rosofobů

Po rozpoutání rusofobního šílenství před měsícem se dostali na mušku všech moralistů také ti, kdo byli ze strany Ruska v minulosti nějak oceněni. Mezi nim byl právě Jarek Nohavica, na kterého byl vyvíjen tlak, aby Puškinovu medaili ostentativně vrátil a přidal se tak k pochybnému “veřejnému odporu” proti Rusku. Když to Nohavica odmítl s tím, že „Puškinovu cenu dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení,“ začal na něj mediální lynč. Ihned se objevila spousta pisálků, kteří v životě nedokázali ani zlomek toho co on, aby jej “morálně” hodnotili. V některých městech dokonce zrušili Nohavicovy koncerty.

Zachoval si svou tvář

Jarek Nohavica ale všechny moralisty překvapil, když se koordinovaného mediálního tlaku nezalekl a zachoval si právo na vlastní názor. Vojenskou operaci Ruska sice odsoudil, ale současně potvrdil, že žádné ocenění vracet nebude. Pořadatelům jeho zrušených koncertů potom vzkázal, že lidé si jeho písničky najdou, jenom to budou mít trochu složitější. Ostravský bard tak prokázal obdivuhodnou odvahu, když se nebojácně postavil mediálnímu lynči, přestože tím riskoval svou popularitu. Ukázalo se totiž, že jeho fanouškovská základna je pevná a nedá se jednoduše ovlivnit dočasnými extrémy.

Rudolf Hruboň