Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu; Foto: Foreign and Commonwealth Office / Wikimedia Commons

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu; Foto: Foreign and Commonwealth Office / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Izraelská paranoia aneb gradující roztržka s Polskem

Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly zrušit svou účast na summitu visegrádské čtyřky (V4) v Jeruzalémě. Podle agentury PAP to uvedlo několik vysoce postavených polských politiků.

Paranoia holokaustu

Židé jsou jedni z nejvíce zkoušených národů historie. To, co museli příslušníci jejich národnosti zažít v první polovině minulého století a zejména v letech druhé světové války, by pro jiné znamenalo zánik. Holokaust je připravil o 6 milionů příslušníků jejich národa. Židé si však přesto vydobyli nárok na samostatný život navzdory všem nepříznivým okolnostem.

Tyto hrůzné zážitky však nedávají Židům právo na obviňování nevinných. Polsko patřilo v rámci dosud největšího světového válečného konfliktu k nejpostiženějším zemím. Obětmi byli i polští Židé. Je potřeba si ale stále připomínat, že to byli hlavně a téměř výlučně Němci, kteří holokaust na Židech prováděli. Pomahači z řad Poláků byly výjimky stejně jako ve většině jiných zemí postižených německou okupací.

Nelze se tedy divit současné reakci Polska, které nese velmi nelibě nejdříve zastřené (a později diplomaticky dementované) výroky izraelského ministerského předsedy Netanjahua a následně již naprosto jasné výroky izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace o údajné masové kolaboraci Poláků při holokaustu namířeného proti Židům.

Proti Banderovcům na Ukrajině se neprotestuje?

Naproti tomu proti jasné a opakované glorifikaci Banderovců, jako válečných zločinců na Ukrajině, se přední izraelští představitelé nikdy kriticky nevyjádřili. Protestoval jen formálně izraelský velvyslanec v Kyjevě.

V roce 1941 ukrajinští nacionalisté vítali Němce a organizovali pogromy proti Židům ve Lvově; Foto: Wikimedia Commons

Přitom to byli právě ukrajinští nacionalisté, kteří organizovali pogromy proti Židům v mnohých ukrajinských městech, např. ve Lvově. Současní přední izraelští představitelé by si asi měli zopakovat historii, aby si uvědomili, kdo byli ti, kteří skutečně masově decimovali jejich národ v nedávné minulosti. Bez toho se nebudou moci nikdy skutečně s tímto bolestným dědictvím minulosti vyrovnat a budou jen vyvolávat zbytečné mezinárodní roztržky.

Rudolf Hruboň