Předseda vlády Petr Fiala; Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Předseda vlády Petr Fiala; Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Domácí

KOMENTÁŘ: Fiala odvádí pozornost od vlastní neschopnosti spravovat zemi

Premiér Petr Fiala se ohradil vůči kritice bývalého předsedy vlády Andreje Babiše, že se více stará o uprchlíky než o české občany s tím, že prý chce Babiš “poštvat Čechy proti ukrajinským uprchlíkům.” Svědčí to o jeho stoupající nervozitě z toho, že nedokáže spravovat zemi.

Vítězství dehonestací Babiše

Petr Fiala zvítězil kontroverzní předvolební kampaní zaměřenou na brutální dehonestaci jeho hlavního protivníka, bývalého předsedy vlády Andreje Babiše. Koalice SPOLU, která kampaň zaštiťovala, se neštítila použít v kampani nejen lži, ale také zneužít vlastního syna Andreje Babiše, aby ho pod vlivem jeho psychického onemocnění obrátila proti vlastnímu otci a využila toho pro předvolební boj. V celé kampani se Fiala a další jeho věrní snažili představovat jako čestní, schopní a rozhodní spravovat zemi. Nakonec jim uvěřil dostatek lidí na to, aby mohli spolu se Starosty a Piráty převzít moc a ukázat, jak se budou o tuto zemi starat ve prospěch jejich občanů.

Rezignace na boj proti krizi

Nová vláda převzala zemi v relativně příznivé době odcházející koronavirové epidemie, kdy měla šanci začít řešit ekonomické dopady této krize. První situace, která prověřila Fialovy schopnosti jako předsedy vlády bylo zhroucení trhu energií a rychlý růst jejich cen. Bohužel namísto aktivních kroků vedoucích k řešení příčin této krize se Fialova vláda soustředila pouze na obviňování vnějších okolností a nedostatečné kompenzace postiženým spotřebitelům a domácnostem. Fiala se rozhodl vyzkoušet, jak bude veřejnost reagovat na nedostatečnou pomoc a kde je skutečná hranice chudoby, od které se lidé začnou proti vládě masově bouřit.

Ukrajinská krize jako příležitost

Krize, která nastala před měsícem po začátku vojenské operace Ruska na Ukrajině, znamenala pro Fialu příležitost se projevit v jeho celoživotní zálibě – snaze o zviditelnění se na mezinárodní scéně. Fiala celý život inklinoval jako člověk s humanitním vzděláním odtržený od životní reality k teoretickým meditacím v oblasti jeho oboru – politologie. To nyní uplatňuje v případě ukrajinských událostí, když se snaží získat na pozadí této krize mezinárodní politické body. Starost o problémy jeho spoluobčanů jsou až na vedlejší koleji. Na výtky opozice nyní reaguje podrážděně, protože si uvědomuje, že jsou oprávněné.

Rudolf Hruboň