Uplynulý měsíc ukázal, že v tvrdé zkoušce koronavirové pandemie Evropská unie naprosto selhala. Nedokázala rychle a správně reagovat a naopak pouze formálně kritizovala preventivní akce jednotlivých zemí EU.
Itálie bez pomoci
Asi nejvíce se to prokázalo v případě Itálie, která se stala zdrojem nákazy v Evropě. Mnoho Italů si myslí, že Evropská unie jako celek neprojevila dostatek solidarity s Itálií, která patří mezi nejpostiženější země Evropy. Evropská komise (EK) pod vedením Ursuly von der Leyenové koncem února 2020 prohlásila, že nezvažuje omezit Schengenský prostor a uzavřít hranice s Itálií, která byla již tehdy s 200 nakaženými lidmi nejpostiženější zemí mimo Asii. Stejný postoj jako EK zastávala v té době vláda Emmanuela Macrona ve Francii a vlády dalších evropských zemí. Evropští úředníci v čele s von der Leyenovou naopak vyzývali členské státy, aby udržely své hranice otevřené. Někteří evropští politici, včetně Marine Le Penové, postoj Evropské komise kritizovali a volali po uzavření italských hranic, aby se zabránilo šíření koronaviru. Evropskou politiku „otevřených hranic“, která usnadnila šíření epidemie, kritizoval také americký prezident Donald Trump.
Mantra Schengenu
Proti uzavření hranic mezi členskými státy EU stály obavy, že takové rozhodnutí ohrozí základy Schengenu a veškerou evropskou integraci. Z tohoto důvodu reagovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poté, co česká vláda (jako vůbec první dne 12. března) a po ní polská vláda (14. března) oznámily zavedení kontrol na svých hranicích s Německem (oba státy) a Rakouskem (jen Česko) a následně uzavření těchto hranic, tím, že je podle ní nevhodné, aby členské země podnikaly jednostranné kroky v boji proti koronaviru. Leyenová varovala před omezováním pohybu v rámci Schengenského prostoru, dokonce i veškeré obsáhlé hraniční kontroly prohlásila za nežádoucí a schválila pouze zdravotní kontroly.
Neschopná Leyenová
Americký web Politico si povšiml, že v době, kdy se situace zhoršovala z hodiny na hodinu, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nejevila žádné zvláštní znepokojení. Vyzdvihovala zřízení vlastního týmu pro reakci na koronavirus, tedy skupiny pěti evropských komisařů pod jejím vedením, která se schází jednou za týden, aby mohla „rychle jednat a reagovat“. Teprve 17. března 2020 předložila Evropská komise představitelům členských státům návrh na uzavření vnější hranice celého Schengenského prostoru na dobu 30 dnů, což bylo neprodleně přijato. Současně ale předsedkyně Leyenová zdůraznila, že je pro komisi absolutně zásadní zrušit „blokádu“ hranic mezi členskými státy, neboť prý mnoha lidem způsobuje problémy při návratu domů. Ještě předtím však uzavřely své hranice také další členské státy, včetně Německa.
Zdroj: Wikipedia.org
Redakčně upravil Rudolf Hruboň