Rusko zcela dobylo Azovstal, poslední baštu obránců Mariupolu, jednoho ze symbolů ukrajinské nenávisti vůči Rusku. Tento debakl Kyjeva je také velkou ranou pro západní země, které prostřednictvím Ukrajiny vedou s Ruskem zástupnou válku.
Osm letu teroru
O Mariupol se vedl boj s proruskými povstalci v roce 2014 po prozápadním převratu v Kyjevě. Nakonec tehdy zvítězili ukrajinští nacionalisté a neonacisté vedení tehdy ještě pouze polovojenským batalionem Azov, který se stal později formálně součástí ozbrojených sil Ukrajiny. Od té doby se Mariupol stal jedním ze symbolů nenávisti ukrajinských neonacistů vůči všemu ruskému. Jeho členové zavedli na území Donbasu, které se nepodařilo osvobodit proruským povstalcům, krutý režim, který trestal každého, kdo si jen dovolil říci něco pozitivního na adresu Ruska. Stovky aktivistů, kteří nesouhlasili s kyjevským prozápadním režimem, byly uvězněny. Jiní byli zavražděni a nebo zmizeli beze stopy.
Denacifikace Ukrajiny
Trvající existence a státní podpora neonacistického pluku Azov a jemu podobných organizací na Ukrajině ze strany loutkové vlády v Kyjevě byla proto jedním z důvodů vojenské operace Moskvy na Ukrajině. Rusko má s nacismem velké negativní historické zkušenosti a vítězství ve druhé světové válce je pro zemi posvátné. Proto jsou Rusové dodnes tak citliví na jakékoliv zpochybňování obrovských obětí, které položili za osvobození nejen svého území, ale také velké části Evropy od německého nacismu. Každé podceňování oživování nacistické ideologie považují za nebezpečí toho, že se doba druhé světové války vrátí a stovky milionů lidí budou opět trpět. Rusové jsou hrdý národ, který je zvyklý za sebe bojovat sám.
Debakl ukrajinské armády
V boji o Mariupol a Azovstal ukrajinská armáda totálně selhala. Nepřímo to nyní byl nucen přiznat i ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj když připustil, že pokusy o zásobování Azovstalu znamenaly velké ztráty ukrajinského letectva. Až 90% letů bylo zničeno, což znamená nejen materiální, ale také lidské ztráty. Zahynula zbytečně spousta vojenských pilotů, kteří nyní budou chybět Ukrajině v dalších bojích. Na to, že obrana Azovstalu je zbytečné mrhání ukrajinskými vojenskými zdroji i životy jeho obránců, upozorňovali vojenští odborníci již dlouho. Fanatismus ukrajinského vedení ale bránil přiznat si situaci a přijmout moudré rozhodnutí. Nakonec se desítky neonacistů z Azova nevyhnuli ruskému zajetí, ve kterém je může čekat soud za válečné zločiny, kterých se dopouštěli na ruském obyvatelstvu Donbasu.
Rudolf Hruboň