Demonstrace ve Venezuele na podporu legálně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura; Reprofoto: YouTube.com

Demonstrace ve Venezuele na podporu legálně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

KOMENTÁŘ: ČR se uznáním Guaidóa zapojila do pokusu o převrat ve Venezuele

Česká vláda učinila včera nešťastné rozhodnutí, když na základě návrhu kontroverzního ministra zahraničí Petříčka uznala za prezidenta Venezuely samozvaného Juana Guaidóa. Naše země se tak stává morálně spoluzodpovědnou za současné pokusy o svržení legální vlády ve Venezuele.

USA usilují o svržení prezidenta Madura

V čele snah o svržení venezuelské vlády stojí Spojené státy, kterým se nelíbí, že Venezuela je jedinou zemí v jižní Americe, kde nevládne USA nakloněný režim. Trestá tak Venezuelu za nezávislou politiku, která není pod vlivem Američanů. Prezident Donald Trump sužuje již delší dobu Venezuelu hospodářskými sankcemi a nyní dokonce vyhrožuje vojenským zásahem.

Porušování mezinárodního práva

Všechny země, které na základě pokynu z Washingtonu uznaly samozvaného prezidenta Guaidóa, porušují základní ustanovení mezinárodního práva, které zapovídá vměšování a zasahování do vnitřních záležitostí jiných států a to pod jakoukoliv záminkou. Tyto země na jedné straně hovoří o demokracii a na straně druhé podporují nedemokratické změny, ke kterým by mělo ve Venezuele dojít.

Jde o ropu

O co ve skutečnosti ve Venezuele jde, je jasné. Venezuela vlastní největší zásoby ropy na světě a Spojené státy se snaží dostat přístup k těmto zásobám pod svou kontrolu. V historii to není poprvé, kdy se USA neštítí použít ani vojenskou sílu, aby si zajistily přístup ke zdrojům strategických surovin. Pro celosvětové společenství je tragické, že se k nim neváhají připojit politické reprezentace jiných zemí namísto toho, aby jejich nepřijatelnou politiku odsoudily.

Rudolf Hruboň