Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

KOMENTÁŘ: Čínský Huawei pod tlakem aneb nejen u nás se úspěch neodpouští

V posledních měsících zaznívají z úst americké vládní administrativy a hlavně prezidenta Donalda Trumpa varování týkající se údajného nebezpečí špionáže u elektronických výrobků čínské společnosti Huawei. Jsou oprávněná a co je ve skutečnosti v pozadí?

Historie jednoho čínského úspěchu

Huawei je čínská nadnárodní telekomunikační a hardwarová společnost, dodavatel informačních a komunikačních řešení, se sídlem v Šen-čenu. Založil ji roku 1987 Dong Gongai. Od počátku jde o společnost vlastněnou zaměstnanci. Mezi její základní aktivity patří návrh, výroba a výstavba telekomunikačních sítí; poskytování služeb, produktů a řešení pro podnikové zákazníky; výroba komunikačních zařízení pro spotřebitele.

Mezi lety 1998 a 2003 společnost Huawei pod konzultačním vedením IBM zdokonalila postupy řízení a vývoje produktů. Následkem toho v roce 2004 zahraniční prodeje poprvé převýšily prodeje na domácím čínském trhu. Podle obratu byl roku 2010 největší čínskou a druhou největší světovou společností (za společností Ericsson) vyrábějící telekomunikační zařízení, a v roce 2012 se stal jedničkou. Během roku 2014 se dostal z pátého na třetí místo v prodeji chytrých telefonů. V roce 2015 prodal přes 100 milionů chytrých telefonů, čímž se stal jedničkou v Číně a celosvětově se řadí od letošního léta za Samsung na druhou pozici.

Obavy z konkurence

Tento rychlý růst a úspěch společnosti Huawei samozřejmě vyvolává obavy konkurence. A právě letos v létě, kdy Huawei přeskočil v prodeji chytrých telefonů dosud druhý Apple, začaly ve Spojených státech houstnout obavy o pozici výrobce jablíčkových telefonů. Donald Trump toho využil pro zesílení ekonomické války s Čínou a zakázal v USA dodávky technologií Huawei pro telekomunikační sítě páté generace 5G. Na základě toho se Huawei oficiálně vzdala záměru proniknout na americký trh se síťovými komponenty. Huawei je přitom světová jednička v telekomunikačních technologiích a připravuje start 5G sítí ve spoustě zemí včetně Česka. Už od příštího roku chce navíc začít prodávat smartphony, které budou podporovat připojení do 5G sítí.

Strach ze špionáže

Strach z odposlouchávání byl letos velkým tématem v USA. Státní úředníci nyní definitivně dostali stopku na používání techniky (zejména smartphonů) značky Huawei a ZTE. Zákaz se ovšem netýká součástek, které nedovedou „posílat a zobrazovat data“. Huawei i ZTE se proti těmto krokům trvale ohrazují. Přitom američtí občané jsou již dnes masivně špehováni jejich vlastní vládní agenturou NSA (viz ZDE). To ale americkým úředníkům zjevně nevadí, neboť asi nepoužívají techniku Huawei.

Vyvolávání strachu

Američané si tak už opět a po několikáté v historii vytvářejí umělého nepřítele, na kterého mohou svalovat své neúspěchy a ztrátu konkurenceschopnosti americké ekonomiky. Dlouhou dobu bylo nepřítelem Rusko, ale od letošního roku zaznívá z Washingtonu stále častěji, že nepřítelem Ameriky je také Čína. Americká administrativa potřebuje ukázat prstem na někoho zvenčí USA, aby američtí voliči náhodou nepřišli na to, že jejich nepřítel se ve skutečnosti skrývá v jejich neschopných politicích, kteří jsou jen loutkami nejbohatších amerických podnikatelských struktur v jejich snaze po nekončící koncentraci ekonomické moci.

Zdroje: Wikipedia.org, iDnes.cz

-rh-