Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Brusel si vzal občany EU jako rukojmí

Bruselská administrativa razí již několik let ostře protiruskou politiku. Evropští politici závislí na Spojených státech jim dělají užitečné idioty při prosazování strategických zájmů USA bez ohledu na zájmy občanů Evropské unie.

Kontrola nad zdroji

Spojené státy se snaží od konce druhé světové války dostat pod kontrolu všechny světové zdroje strategických surovin a energií. Jedním z mála států, které jejich snahám odolávají, byl Sovětský svaz a z něho vzniklé současné Rusko. Obrovské nerostné bohatství ukrývající se na Sibiři je velkým lákadlem pro americké soukromé investory, kteří korumpují americkou administrativu, aby jim zajistila možnosti pro nové investice. Tyto a žádné jiné snahy stojí za nenávistí proti všem, kteří se jim odváží postavit. Proto se do nelibosti dostal Írán a nyní také Rusko. Opakovaná americká prohlášení o “obraně svobody a demokracie” jsou již jen stokrát opakovanou lží.

Závislá Evropská unie

Evropská unie je projekt společenství zemí závislých na Spojených státech a prosazujících jejich zájmy v Evropě. Všechna významná rozhodnutí EU, která by mohla ovlivnit světové dění, jsou konzultována s americkou administrativou. Zájmy evropských občanů, které by unijní politici měli prosazovat především, jsou až na druhém místě. Proto veškeré obchodní dohody, kterých se účastní USA, jsou uzavřeny nevýhodně pro EU. Od geneticky upravených potravin, které USA plánují vyvážet hromadně do Evropy, přes preferenci USA při distribuci vakcín proti koronaviru až po dodávky energií. Státy vojenské odnože EU – Severoatlantickém aliance, zase poslušně nakupují americké zbraně.

Energetická krize

Vzrůstající ceny energií v poslední době jsou přímým důsledkem diletantské politiky EU při (ne)zajišťování energetické stability v Evropě. Poloprázdné zásobníky plynu kvůli jeho předprodeji Ukrajině způsobily extrémní růst jeho cen na evropském trhu. K tomu se nyní přidává další nejistota vývoje dodávek a tím pádem i cen plynu na základě vývoje na Ukrajině a s ním spojených kroků Západu proti Rusku. Spojené státy nabízí “záchranu” v podobě dodávek zkapalněného zemního plynu, ale za podstatně vyšší ceny. A politici EU opět poslušně následují své americké “mentory” bez ohledu na to, jaký to bude mít dopad jak na konečné spotřebitele – miliony domácností ve všech státech Evropské unie, tak na evropský průmysl.

Rudolf Hruboň