Ilustrační foto: BIS

Ilustrační foto: BIS

Domácí

KOMENTÁŘ: BIS jako vojenská autoškola?

Tento týden se pochlubila česká Bezpečnostní a informační služba 20 lety dosud tajného projektu Riders, v rámci kterého cvičí řidiče armády a dalších specializovaných bezpečnostních složek jak se chovat v extrémních situacích. Je to ale to, co má BIS dělat?

Náplň činnosti BIS

Bezpečnostní informační služba (BIS) je česká státní zpravodajská služba s vnitřním polem působnosti (kontrarozvědka). Tento bezpečnostní sbor získává, shromažďuje a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, ochranu ústavního zřízení, demokratických principů a významných ekonomických zájmů ČR. BIS smí získávat pouze informace, které se týkají:

  • terorismu
  • bezpečnosti nebo významných ekonomických zájmů státu
  • činnosti cizích zpravodajských služeb na našem území
  • záměrů nebo činů mířících proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti ČR
  • extremismu
  • organizovaného zločinu a terorismu
  • ohrožení utajovaných informací
  • kybernetické bezpečnosti

O tom, že by měla BIS fungovat jako “vojenská autoškola” není nikde ani slovo.

Jistě záslužný projekt, ale…

O užitečnosti zvláštního výcviku specializovaných bezpečnostních složek a armády jistě není pochyb, ale dle rozdělení rolí a pravomocí v rámci bezpečnostního systému státu by se tím měly zabývat ty složky a útvary, které k tomu byly zřízeny. Takto to vypadá, že agenti BIS namísto získávání zpravodajských informací trénovali armádní řidiče, jak objíždět zátarasy a nebo jak se dostat z komplikované situace při plnění jejich bojových úkolů.

Koudelka se chlubí cizím peřím

Současný šéf BIS Michal Koudelka se navíc v tomto případě chlubí takříkajíc “cizím peřím”, protože za projektem Riders stojí tehdejší ředitel BIS Jiří Růžek, který jej v roce 1999 inicioval. Koudelkovou “zásluhou” je maximálně to, že jej nezrušil. Ze zprávy, kterou zveřejnila BIS na svém webu (viz ZDE) je tak velmi cítit úporná snaha Koudelky dokazovat české veřejnosti, že BIS vyvíjí nějakou užitečnou činnost a že to není jen banda “čučkařů”, jak je nazval opakovaně prezident Miloš Zeman. Bohužel, takovýmito PR aktivitami dokáže BIS přesvědčit o kvalitě své práce akorát tak mainstreamové novináře a Zemanovy odpůrce.

Rudolf Hruboň