Apple Store na Regent Street v Londýně; Foto: 	Tony Hisgett / Wikimedia Commons

Apple Store na Regent Street v Londýně; Foto: Tony Hisgett / Wikimedia Commons

Magazín

KOMENTÁŘ: Apple Store je prestižní záležitost

V minulých dnech překvapila českou veřejnost zpráva o setkání premiéra Andreje Babiše s šéfem firmy Apple Timem Cookem. Tato prestižní schůzka přinesla i příslib možného vybudování oficiálního Apple obchodu v Praze.

Nový pohled na obchod s elektronikou

Apple Store je název pro řetězec maloobchodních prodejen americké společností Apple, zabývající se prodejem počítačů, spotřební elektroniky, softwaru a příslušenství. Mezi produkty, které obchody nabízejí patří například osobní počítače Mac, hudební přehrávače iPod, telefony iPhone, tablety iPad, Apple TV, ale také příslušenství výrobců třetích stran. Všechny obchody vycházejí ze stejného konceptu, na kterém se podílel sám Steve Jobs, zakladatel Apple, a Rob Johnson, bývalý viceprezident pro maloobchodní operace, který vytvořil nový pohled na obchod s elektronikou.

Více než 400 obchodů po celém světě

V obchodech najdete i místo pro řešení technických či jiných problémů s výrobky Apple, které je jednotně nazýváno Genius bar, je pro všechny zdarma a je to typický znak všech Apple Storů. Úspěšnost Apple storů podtrhují i čísla. Po celém světě je otevřeno již 400 těchto obchodů s celkovými prodeji v hodnotě 16 miliard USD ročně (2011). Ve spojených státech se tak řadí na první příčku ve velikosti tržeb na metr čtvereční.

Apple Store jako prestižní záležitost

Žádný Apple Store zatím není umístěn v zemích bývalé východní Evropy. Jeho případné otevření v Praze by tedy bylo pro naši zemi výraznou prestižní záležitostí – důkazem ekonomického úspěchu naší země. Obchody jsou stejně jako produkty firmy Apple určeny pro ty zákazníky, kteří požadují špičkové výrobky a nejlepší služby. Tomu samozřejmě odpovídá i cenová hladina, ve které se výrobky s nakousnutým jablkem prodávají. Apple Store by se tak zařadil vedle jiných obchodů s luxusním zbožím, které se u nás, zejména v Praze, již nacházejí.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-