Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Andrej Babiš se chce zavděčit všem. To ale nejde

Andrej Babiš přiklání v poslední době politiku jeho hnutí ANO více doprava, odkud chce získat více voličů. Jak prohlásil na nedávném volebním sněmu hnutí, ANO chce být hnutím “pro všechny”. Je otázka, zda tím ale více současných příznivců neztratí.

Středové hnutí

Hnutí ANO se od počátku profiluje jako středový politický subjekt, který chce svou názorovou růzností a nevyhraněností zaujmout co největší část voličského spektra. Na českou politickou scénu vstoupil v pravý čas. Lidé byli po letech korupčních vlád tradiční pravice (ODS, TOP09) a nebo zprofanované levice (ČSSD) už unaveni a žádali nový, čerstvý vítr. Hledali silný politický subjekt, který by měl reálnou šanci dostat naši zemi z bahna, do kterého upadla postupně po roce 1989.

Rychlý úspěch

Hnutí ANO všechny tyto předpoklady splňovalo. Andrej Babiš dal hnutí stabilní finanční základ a důrazem na pragmatičnost a svou nezkorumpovatelnost přitáhl do vznikajícího politického subjektu spoustu lidí, kteří chtěli změnit chod a správu veřejných záležitostí. Hnutí rychle sílilo a první velký úspěch se dostavil ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013, na základě kterého se hnutí stalo součástí nové koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL.

Babiš přečkal všechny skandály

Babišův úspěch nemile překvapil všechny ekonomické a politické lobbistické skupiny, které určovaly dosud hlavní směry politiky u nás prostřednictvím korupce politiků tzv. tradičních stran. Jeho vzestup a hlavně přístup k moci znamenal ohrožení jejich ekonomických zájmů spojených s rozkrádáním a tunelováním státního majetku. Proto byla zahájena dosud největší dehonestační kampaň v novodobé historii České republiky. V rámci ní byly postupně realizovány vůči Andreji Babišovi a dokonce i členům jeho rodiny ty nejbrutálnější metody mediální dehonestace a pokusů o kriminalizaci. Na většinu voličů to však nemělo zamýšlený účinek, spíše naopak.

Rezignace Babiše na jeho ideály?

Některé poslední kroky Andreje Babiše však vyvolávají nejen u jeho podporovatelů otázky. Nejsou totiž v souladu s jeho dlouho deklarovanou snahou o boj proti všem nešvarům ve společnosti. Nejvíce kontroverzní z poslední doby je jeho rozhodnutí podpořit schválení výročních zpráv České televize, která je dlouhodobě kritizována pro neprůhledné hospodaření s více než 7 miliardami korun ročně, které jako veřejnoprávní instituce získává z koncesionářských poplatků.

Taktizování nebo taktika?

Je možné, že Babiš chce zabránit odporu tzv. demokratických sil, které by neschválení Výročních zpráv prezentovaly jako Babišův útok na nezávislost ČT a demokracii a neváhaly by organizovat v období před blížícími se eurovolbami proti Babišovi demonstrace. A nebo (popř. současně) chce tímto Babiš získat pro hnutí ANO více pravicově orientovaných voličů. Je otázkou, zda se Babišovi toto taktizování v konečném důsledku vyplatí a zda nakonec více voličů takovýmito nepochopitelnými a hlavně nevysvětlenými kroky neztratí.

Rudolf Hruboň