Aféra s dovozem závadného polského masa na náš trh neustává. V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli o dalších nálezech. Polsko celou věc bagatelizuje a Evropská unie nám zakazuje maso kontrolovat.
Polsko je nekvalitními výrobky “proslulé”
Aktuální kauza není zdaleka prvním případem, kdy byly na trhu odhaleny nekvalitní polské výrobky. Každý z nás si asi pamatuje na ty nejvíce známé případy, kdy byla v polských potravinách zjištěna např. technická sůl apod.. Polští výrobci potravin jsou známí hlavně nízkými cenami. Jelikož zázraky se nedějí (ani v Polsku), nízká cena je často vykoupena také nízkou kvalitou. V příjmově chudších zemích, jako je v porovnání se Západem stále také ta naše, mají tyto výrobky úspěch.
Prodávají je u nás také německé řetězce
Polské potraviny jsou díky své nízké ceně ideální hlavně pro diskontní potravinové řetězce, jako jsou u nás působící Kaufland, Lidl nebo Penny Market. V jejich regálech tak můžeme najít spoustu potravin, jejichž původ je v Polsku. Jsou často prodávány pod privátními značkami těchto řetězců a chtějí vyvolat dojem “kvality za dobré peníze”. Nakupující musí často hodně pátrat po údaji o původu výrobku, pokud je na jeho obalu vůbec uveden. Často jsou tyto “levné verze” prodávány pouze u nás, resp. v bývalých východních zemích EU, do německých prodejen těchto řetězců je ten samý výrobek dodáván alternativním, většinou německým výrobcem.
Zákaz kontrol polského masa je projev bruselské byrokracie
Namísto toho, aby bruselští úředníci trvali na tom, aby Polsko zavedlo skutečně účinná opatření proti vývozu nekvalitních potravin, bruselští byrokrati vyzvali naši zemi, aby od kontrol dováženého masa z Polska upustila. Dle jejich názoru se nejedná o závažnou situaci a to přesto, že může mít závažné důsledky na zdraví našich obyvatel. Tato situace je typickým příkladem toho, kdy jde byrokracie unijních úředníků naprosto odtržených od reality života obyvatel Evropské unie proti zájmům evropských spotřebitelů. Nelze se dále ubránit dojmu, že pokud by k podobnému skandálu došlo v některé významné zemi unie, jako třeba v Německu nebo Francii, bruselští úředníci by nebyli tak “shovívaví”.
Evropskou unii je potřeba reformovat
Byrokracie a úředníci nepracující ve prospěch těch, kteří je platí, je problém spousty zemí. Pokud je takové chování tolerováno u úředníků, kteří svými rozhodnutími ovlivňují životy stovek milionů lidí, je potřeba to změnit. Příležitostí k tomu budou blížící se volby do Evropského parlamentu. Ať si v nich každý zvolí tu stranu nebo politika, který je mu nejbližší. Rozhodovat se můžeme např. právě dle toho, zda se jedná o kandidáty, kteří jen používají fráze o nutnosti “evropské integrace”, “obraně demokracie” popř. “boji s dezinformacemi” apod., a nebo zda mluví o problémech, které skutečně obyvatele Evropské unie pálí, jako je např. právě problém nekvalitních potravin, a to bez ohledu na zemi jejich původu.
Rudolf Hruboň