Vojenský analytik Martin Koller; Foto: Reprofoto CNN Prima News

Vojenský analytik Martin Koller; Foto: Reprofoto CNN Prima News

Domácí

KOLLER: Ukrajinská armáda se chová jako Islámský stát

V publicistickém pořadu Hlavní zprávy – rozhovory, komentáře pátečního Radiožurnálu vystoupil coby komentátor dění na Ukrajině vojenský analytik Martin Koller.

Ukrajinci se chovají jako Islámský stát

„Ukrajinská armáda se chová jako Islámský stát v Sýrii. To znamená, že nebojuje přímo. Schovává se za civilisty, přepadává, a to jak se zdá navíc ani nedělají Ukrajinci, ale žoldnéři z ciziny. Ukrajinská armáda je rozvrácená,“ uvedl dále Koller. Podle něj to dokazuje množství mužů, kteří hromadně prchají ze země a uplácí strážníky na hranicích, aby se vyhnuli mobilizaci. Ukrajinskou armádu označil za neschopnou a uvedl, že je početnější, než přítomné jednotky Rusů, ale prostě nebojuje.

Rusko dosud nasadilo jen 20% armády

Podle Kollera nasadila Ruská federace na Ukrajině zatím pouze 20 % z celkového počtu své vojenské síly. „Proč by nasazovala sílu v podstatě zbytečné válce? Musí se chránit při případném útoku ze strany NATO,“ uvedl. „Pokud bychom vycházeli z oficiálního prohlášení, tedy demilitarizace a denacifikace či defašizace Ukrajiny, tak v podstatě Rusové dělají to, co chtějí,“  pokračoval. „To znamená likvidace výzbroje a výrobních kapacit vojenského průmyslu a potom patrně odstranění zločineckých band typu Azov, Donbas a tak dále,“ uzavřel analytik Martin Koller.

Zpracoval Rudolf Hruboň