Ilustrační foto: Jim a Janine Edenovi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jim a Janine Edenovi / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOLAPS: Zdeptaný New York volá o pomoc

Pandemie v USA se dostala mimo kontrolu a ve velkém kosí životy. Počet mrtvých se přehoupl přes 3400, což je o sto více, než kolik oficiálně uvádí Čína. Nejhůř postižený New York proto volá o pomoc.

Chybí zdravotníci

„Prosím, přijďte nám do New Yorku hned pomoci,“ apeloval guvernér státu Andrew Cuomo. „Ztratili jsme přes tisíc lidí,“ upozornil na kalamitní situaci. Podle něj je v USA zapotřebí dodatečný milion zdravotníků, aby se s nákazou vypořádali. Na pomoc městu se přihlásilo zatím asi 80 tisíc bývalých lékařů a sester. Před některými nemocnicemi zůstávají trvale přistaveny mrazírenské vozy k odvozu mrtvých a Centrum pro kontrolu nemocí se začíná klonit k tomu, aby si lidé venku zakrývali tváře a šili si roušky.

Zpoždění i ignorance

Pondělí bylo v Americe nejtragičtější s dalšími 574 oběťmi. Lékaři potvrdili 160 tisíc infikovaných a prezident Donald Trump informoval, že testy už podstoupil milion Američanů. Zákaz volného pohybu s výjimkou nutných případů zavedly některé státy teprve teď. Nákaza se rychle šíří i ve věznicích, které kvůli tomu propouštějí méně nebezpečné delikventy. Nevycházet mají uloženo už dvě třetiny Američanů, tedy asi 235 milionů obyvatel ve 33 státech. Omezení jsou však nejednotná a lidé je ignorují. Kromě některých pastorů, kteří v obřích kostelech dál kážou stovkám věřících, jsou to řadoví občané i činitelé.

Rudolf Hruboň