Polští lékaři musejí rozhodovat o tom, koho z pacientů s koronavirem v kritickém stavu připojí na plicní ventilátory, kterých je stále nedostatek, a o tom, kdo dostane šanci na záchranu života a kdo už ne. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).
Chybí nejen ventilátory, ale i kyslík
„Je to tragédie, čtyřicet let pracuji ve zdravotnictví s předsevzetím bojovat o každý lidský život, avšak už to přestává platit,“ řekl v neděli v Radiu Wroclaw Krzysztof Simon, šéf infekční kliniky ve Vratislavi. Přiznal zároveň, že v posledních dnech musel vícekrát přijmout takové dramatické a osudové rozhodnutí. „Podobné zkušenosti jako Simon mají také jiní polští lékaři v první linii,“ napsal list Gazeta Wyborcza. Zároveň připomněl, že v Polsku chybí nejen ventilátory, ale i kyslík do nich, a to nejen ve vesnických nemocnicích, ale už i ve špičkových varšavských zdravotnických zařízeních, což má pro pacienty s koronavirem mnohdy fatální následky.
Roušky nenosí ani polovina lidí
„Pokud se trend v šíření nákazy v Polsku nepodaří změnit, pak kolem Vánoc může denně přibývat až 60 tisíc infikovaných, a podle černého scénáře dokonce až sto tisíc,“ prohlásil virolog Wlodzimierz Gut. Jediným řešením kritické situace je podle něj snížit aktivitu obyvatelstva o 60 až 70 procent, zatímco nyní je to sotva o 20 procent. Např. roušky nosí navzdory rozhodnutí vlády o této povinnosti jen kolem 44 procent obyvatelstva. Aby však epidemie výrazně zpomalila dramatický nárůst, je nutné, aby toto číslo činilo až 95 procent.
Zpracoval Rudolf Hruboň