Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský; Foto: Michal Reiter / Wikimedia Commons

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský; Foto: Michal Reiter / Wikimedia Commons

Domácí

KOCOURKOV: Rychetský se stydí za rozhodnutí Ústavního soudu, kterému předsedá

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský nesouhlasí s rozhodnutím svého soudu, který vyhověl stížnosti firmy Golden Gastro Service, jejíž ostravský hotel odmítal ubytovat Rusy, pokud nepodepíšou nesouhlas s anexí Krymu, a dostal kvůli tomu za diskriminaci pokutu.

Dle ÚS nešlo o diskriminaci

Podle nálezu Ústavního soudu nešlo o nepřípustnou diskriminaci a důvody odmítnutí nebyly nenávistné ani svévolné. Rychetský v nedělním diskusním pořadu České televize řekl, že se za toto rozhodnutí ÚS hluboce stydí, podle něj popírá elementární principy právního státu.

„Zaprvé není pravda, že není ponižující v rámci spotřebitelského vztahu na zákazníkovi požadovat písemné prohlášení, že souhlasím, nebo nesouhlasím s politikou svého státu. Není pravda, že je přípustné skutečně diskriminovat podle státního občanství. To je princip kolektivní viny, který se vůbec nemůže v tomto případě objevit,” řekl Rychetský k rozhodnutí ÚS.

S rozhodnutím ÚS se má vypořádat evropský Soudní dvůr

Rychetský současně připustil, že s nálezem by se mohly vypořádat evropské soudy, protože se v kauze aplikovalo implementované evropské právo. Nejvyšší správní soud (NSS), kam se případ po ústavní stížnosti vrátil, by se podle Rychetského měl nyní obrátit na evropský Soudní dvůr do Lucemburku. „To by byla rychlejší a efektivnější cesta, jak se s nálezem vypořádat,” doplnil předseda ÚS.

Rudolf Hruboň