Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Domácí

KOALICE SPOLU začíná být nervózní před blížícími se volbami

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP09 začínají být nervózní z průzkumů voličské přízně, které opakovaně řadí koalici SPOLU až na třetí místo. Hlavně z ODS a TOP 09 je slyšet volání po razantnějším postupu vůči Babišovi a Pirátům. Upozorňuje na to článek na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Porazit Babiše?

Lídr ODS Petr Fiala prosadil společnou koalici s lidovci a TOP 09 s tím, že je to jediná cesta, jak porazit Babišovo hnutí ANO. A opakoval, že ambicí je vyhrát volby, sestavit příští vládu, v jejímž čele usedne jako premiér. Jenže už druhá agentura zkoumající veřejné mínění tuhle ambici dost zchladila. Po Kantaru teď i Median ve svém průzkumu přisoudil trojkoalici až třetí místo se 17,5 procenta hlasů. Na prvním místě žebříčků je dnes nově rostoucí koalice Pirátů se Starosty, na druhém hnutí ANO – a s odstupem za nimi pak stagnující trojkoalice vedená ODS. Její předseda Petr Fiala navenek průzkumy odbývá argumentem, že ODS v nich s Piráty poslední tři roky prý vždy prohrávala, ale skutečnost ve volbách byla údajně zcela opačná.

Nervozita roste

Uvnitř jednotlivých stran je už ale vidět nervozita ze zaostávání za Piráty a slyšet volání po probuzení. Z trojice stranických lídrů bubnuje na poplach nejvíc šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V ODS po budíčku volají konzervativci, Alexandr PromoPro Vondra s Markem Bendou. Bývalý ministr zahraničí a obrany navrhuje daleko tvrdší postup vůči Babišově vládě. Marek Benda zase navrhuje přestat si brát servítky s Piráty. Obě opoziční aliance přitom spojuje, že chtějí ukončit Babišovu éru. To znamená, že pokud uspějí, po volbách budou muset – předvolební kampani navzdory – udělat velký kompromis, aby mohli sestavit společnou vládu.

Zpracoval Rudolf Hruboň