Tisková konference vlády; Foto: Profil vlády ČR na sociální síti

Tisková konference vlády; Foto: Profil vlády ČR na sociální síti

Domácí

KOALICE CHCE ZNÁSILNIT služební zákon kvůli dosazení svých lidí

Vládní pětikoalice se rozhodla ve stínu války na Ukrajině významně změnit služební zákon. Chce státní správu “očistit” od úředníků bývalé vlády a tím umožnit dosazení svých lidí na důležité posty.

Odstranění “Babišových” lidí

Snahy vládní koalice jsou jasné. Chce odstranit ze státní správy jí nepohodlné lidi spojené s předchozí vládou Andreje Babiše. Pětikoalice plánuje změny ve služebním zákonu prakticky od svého nástupu. Na ministerstva si totiž členové vlády mohli přivést jen malý tým svých lidí a musí dál spolupracovat s úředníky, které dosadily předchozí vlády. Služební zákon má úředníky před těmito povolebními čistkami ochránit. Nová koalice se ale domnívá, že je zákon příliš “sešněrovaný” a alespoň nejvyšší ministerské patro by prý měl ovlivňovat ministr.

Služební zákon proti čistkám

Tzv. služební zákon byl u nás přijat až v roce 2014 po nátlaku Evropské unie, která poukazovala na tehdejší nepřijatelný stav, kdy každá nová vládní koalice vyhodila z práce úředníky předchozí vlády, aby mohla dosadit své spolupracovníky. Právě před takovýmito čistkami má zákon úředníky chránit. Nyní se tedy snaží vládní koalice, zaklínající se jinak Evropskou unií na každém kroku, tento zákon znásilnit “k obrazu svému”. Činí to právě nyní, kdy je pozornost české veřejnosti upřena k jiným, naléhavějším problémům, jako jsou zvyšující se ceny a inflace.

Zpracoval Rudolf Hruboň