Greta Thunbergová; Foto: Anders Hellberg / Wikimedia Commons

Greta Thunbergová; Foto: Anders Hellberg / Wikimedia Commons

Společnost

KLIMA: Greta Thunbergová přiznala neúčinnost školních stávek

Celosvětová vlna školních stávek za klima v uplynulém roce „nedosáhla nic“, protože emise skleníkových plynů stále rostou, uvedla švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová během klimatického summitu COP25 v Madridu.

Školní stávky nemají dále smysl

Greta poznamenala, že nepovažuje za rozumné pokračovat v boji za životní prostředí prostřednictvím školních stávek. „Když se na to podíváte z určitého úhlu, nedosáhli jsme nic,“ připustila. Podle ní je však výhrou, že byl zvýšen zájem teenagerů a dospělých o ekoaktivismus „Upřímně doufám, že COP25 dosáhne něčeho konkrétního a zvýší povědomí mezi lidmi a že světoví vůdci a lidé u moci pochopí naléhavost klimatické krize,“ prohlásila 16-letá Thunbergová. Greta dodala, že i přesto, že by mladí lidé ve stávkách pokračovali, ona sama řekla, že přestanou, když vlády učiní věrohodné sliby a projeví ochotu jednat. „Nemůžeme takhle dál… není udržitelné, aby děti nechodily do školy, a nechceme pokračovat – rádi bychom viděli nějaké akce od lidí u moci. Lidé dnes trpí a umírají. Už nemůžeme čekat,“ řekla Greta. Známá aktivistka také poznamenala, že během existence ekologického hnutí se objem emisí oxidu uhličitého nesnížil, naopak se očekává jeho růst.

Vlna ekoaktivismu mezi školáky

Šestnáctiletá Švédka s Aspergerovým syndromem je považována za jednoho z vůdců globálního environmentálního hnutí. Thunbergová začala v roce 2018 stávkovat u parlamentu své země místo toho, aby se účastnila pátečního vyučování. Chtěla tím obrátit pozornost politiků na klimatické problémy. Následně začali školáci a poté i dospělí lidé z celého světa organizovat demonstrace za boj proti změnám klimatu. Boj za klima se později vyhrotil vznikem hnutí Extinction Rebellion, což v překladu znamená Vzpoura proti vyhynutí. Stávkující se v Česku, Velké Británii, USA a jiných zemích snažili radikálními způsoby poukázat na ohromující následky globálního oteplování. Thunbergová poprvé vystoupila na klimatické konferenci v září tohoto roku, která se konala v New Yorku. Greta se ve svém prvním projevu ostře pustila do světových lídrů. Starší generaci obvinila z nečinnosti, pokud jde o boj se změnou klimatu.

Rudolf Hruboň