Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KLIMA: Francouzi zakázali v zimě prodej letní BIO zeleniny a ovoce

O zákazu prodeje BIO zeleniny a ovoce vypěstovaného ve Francii, platném od 21. prosince, rozhodl francouzský Národní výbor pro ekologické zemědělství (CNAB), který sdružuje zástupce příslušných odvětví. Uvádí se to v článku francouzské listu Le Figaro (viz ZDE).

Vysoká uhlíková stopa

O zákazu informoval CNAB již počátkem listopadu, ale bez velké pozornosti. Od 21. prosince do 30. dubna proto již není možné v obchodě nalézt francouzská BIO rajčata, papriky, lilky nebo organické okurky. Pěstování těchto druhů ovoce a zeleniny během tohoto období často vyžaduje použití vyhřívaných skleníků, což je metoda, která produkuje nyní nepříliš oblíbený uhlík. Podle studie francouzské Agentury pro životní prostředí a energetiku (Ademe), rajče pěstované za těchto podmínek emituje sedmkrát více skleníkových plynů než jeho ekvivalent produkovaný v letní sezóně.

Francouzští zemědělci pod tlakem

Zákaz sleduje dvojí cíl: povzbudit spotřebitele, aby změnili své zvyky upřednostňováním sezónního ovoce a zeleniny, a aby lépe regulovali používání vyhřívaných skleníků. Francouzští zemědělci pěstující skleníkovou zeleninu se ocitají pod tlakem kvůli tzv. uhlíkově stopě již dlouho. Debata v CNAB byla proto velmi ostrá, a i přes schválený zákaz došlo údajně k jistému kompromisu spočívajícímu v obnovitelné energii. Stávající skleníky tak musí do roku 2025 přejít na energii z obnovitelných zdrojů, čímž by se měly stát akceptovatelnými.

Dovozu se zákaz netýká

Nový francouzský zákaz zimního prodeje BIO zeleniny se týká jen francouzských producentů a nemůže se vztahovat na unijní právo a jeho základní pilíře, tedy i volný pohyb zboží. Tudíž Francouzi zákaz prodeje francouzské BIO zeleniny, platný už týden, asi moc nepocítili, jelikož jeho nedostatek může být a také byl, okamžitě nahrazen skleníkovou zeleninou ze Španělska, Itálie nebo Nizozemí, kde takový zákaz neexistuje. To vše tedy v neprospěch francouzského farmáře. Avšak tomu asi nebude věčně. Již listopadová tisková zpráva CNAB uvádí, že francouzský ministr zemědělství Didier Guillaum by rád nově realizovaný nápad prosadil na evropské úrovni.

Rudolf Hruboň