Profesorka Patricia MacCormack; Foto: Repro YouTube IAI

Profesorka Patricia MacCormack; Foto: Repro YouTube IAI

Společnost

KLIMA: Australská profesorka navrhuje nechat “vyhynout lidskou rasu”

Australská profesorka “kontinentální filosofie” Patricia MacCormack napsala knihu, ve které navrhuje jako řešení změn klimatu “vyhynutí lidské rasy”. Uvádí se to v článku na serveru Cambridge News (viz ZDE).

Vyhynutí lidstva jako řešení?

Cambridgská akademička navrhla radikálně nový způsob řešení změny klimatu – nechat lidstvo vyhynout. Patricia MacCormack, profesorka kontinentální filosofie na Anglie Ruskin University, právě vydala svou novou knihu The Ahuman Manifesto (“Nelidský manifest”), která byla představena v Cambridge. Kniha tvrdí, že kvůli škodám způsobeným jiným živým tvorům na Zemi bychom měli začít postupně ukončovat reprodukci. Ale místo toho, aby nabídla bezútěšný pohled na budoucnost lidstva, vyvolala diskusi díky svému radostnému a optimistickému tónu, protože poskytuje pozitivní pohled na budoucnost Země – bez lidstva. Dotýká se také několika dalších témat, od náboženství a veganství až po koncepci politiky identity.

O The Ahuman Manifesto

Vydavatel o knize uvádí: “Jsme uprostřed rostoucí ekologické krize. Vývoj technologií a kulturních intervencí zpochybňuje status člověka. V tomto kontextu poskytuje Patricia McCormack své odborné zdůvodnění pojmu ‘Ahuman’. Tento termín, který je alternativou ‘posthumánního’ myšlení, připravuje cestu pro myšlení, které se nerozpouští v nihilismu a zoufalství, ale aktivně zahrnuje otázky, jako je lidské vyhynutí, veganství, ateistický okultismus, studie smrti, odmítnutí politiky identity, hluboká ekologie a apokalypsa jako optimistický začátek.

Rudolf Hruboň