Předvolební kampaň Švédských demokratů; Foto: Profil J. Akessona na sociální síti

Předvolební kampaň Švédských demokratů; Foto: Profil J. Akessona na sociální síti

Zahraniční

KLID A BEZPEČNOST: Švédové zvolili změnu

Švédské parlamentní volby, které proběhly o uplynulém víkendu, těsně vyhrál Pravicový blok v čele se stranou Švédští demokraté. Současná premiérka Magdalena Anderssonová již uznala porážku a oznámila, že bude rezignovat.

Priorita: bezpečnost

Důvodem je nespokojenost s tím, jakým způsobem sociální demokraté v posledních letech spravovali zemi. Pozornost voličů přitahovalo hlavně téma bezpečnosti. Což bezpochyby opanovali Švédští demokraté, kteří v kampani slibovali tvrdě zakročit proti rostoucímu počtu násilností a proti válkám gangů. Chtějí se zasadit o omezení azylu, deportace nebo prohledávání v zónách se zvýšenou kriminalitou. Protiimigrační politika, která je pro švédskou pravici charakteristickou, se ve Švédsku stala běžnou praxí, což straně pomohlo, aby se zviditelnila.

Konec vstřícnosti vůči imigrantům

Zásadním způsobem se tím mění směr, kterým se švédská politika vyznačovala: vstřícností migrační politiky. Země je už ze třetiny tvořena přistěhovalci. „Švédsko na tom, že je vstřícné vůči migrantům, dlouhé roky budovalo národní reputaci. Prezentovalo se jako otevřený stát, ve kterém má každý šanci a v němž multikulturalismus funguje,“ zmiňuje odborník z Mezinárodního politického ústavu. Jak se nyní ukazuje, není to tak úplně pravda. Švédové si prostě zvolili změnu – konec příliš otevřené náruče vůči imigrantům.

Zpracoval Rudolf Hruboň