V minulých dnech bylo oznámeno, že na základě rozhodnutí amerického soudu má KLDR zaplatit za smrt amerického občana Otto Warmbiera stovky milionů dolarů (miliardy korun). V této souvislosti se nabízí otázka, jakou částku by měla “zaplatit” Saúdská Arábie za vraždu jejich novináře.
Nevyjasněná smrt Otto Warmbiera
Otto Warmbier byl americký student, který byl v Severní Koreji odsouzen k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež plakátu v mezinárodním hotelu Janggakto. Z vězení byl propuštěn po 17 měsících v kómatu z humanitárních důvodů s odůvodněním, že onemocněl botulismem. Američtí lékaři přitom konstatovali údajné poškození mozku podobné následkům dušení. Mladík na následky svého stavu po šesti dnech zemřel v americké univerzitní nemocnici v Cincinnati.
Vražda saúdského novináře
Džamál Chášukdží byl saúdskoarabský žurnalista, kritik politiky korunního prince Mohameda bin Salmána i účasti země ve válce v Jemenu. Od roku 2017 působil v exilu ve Spojených státech. V říjnu 2018 byl zavražděn na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu.
Krátce po Chášukdžího zmizení dne 2. října 2018 zveřejnily turecká policie a úřady svůj názor, že Chášukdží byl na saúdském generálním konzulátu v Istanbulu při „výslechu“ členy královské gardy a saúdské tajné služby umučen k smrti, jeho tělo bylo následně rozčtvrceno a rozpuštěno v kyselině. Za tímto účelem přiletěla téhož dne ráno z Rijádu do Istanbulu skupina patnácti mužů, včetně vojáků, příslušníků tajných služeb a forenzního patologa, který podle těchto zpráv po Chášukdžího brutálním mučení (včetně uříznutí prstů na rukou) a uškrcení, jež mělo trvat sedm minut, jeho tělo rozřezal speciální pilkou.
Následně mělo být Chášukdžího mrtvé tělo rozpuštěno v kyselině. Skupina mužů se ještě tentýž večer vrátila do Rijádu. Po vynuceném svolení saúdských úřadů s prohlídkou generálního konzulátu hledala turecká policie následně stopy po činu přímo na něm a také začala hledat Chášukdžího pozůstatky v Bělehradském lese na předměstí Istanbulu a na pobřežní farmě u Marmarského moře.
Saúdská Arábie vraždu nejdříve popřela a tvrdila, že Chášukdží z jejího konzulátu odešel. Jeho zabití přiznala po více než dvou týdnech, ačkoli při té příležitosti neuvedla, co se stalo s jeho tělem. Posléze tamější prokuratura oznámila zatčení osmnácti podezřelých osob a ministr zahraničí dokonce vyjádřil nad činem politování. Přibližně tři týdny po vraždě ji formálně odsoudil i samotný korunní princ Mohamed bin Salmán, který je paradoxně podezřelý z jejího objednání, a saúdskoarabský generální prokurátor uznal, že byla předem naplánovaná.
Západ Saúdy za prokázanou státní vraždu dosud nijak významně nepostihl
Americký prezident Donald Trump se k činu postavil zdrženlivě a prohlásil, že neuvalí na Saúdskou Arábii za vraždu žádné významné sankce s poukazem na to, že Saúdská Arábie je důležitým obchodním partnerem Spojených států. „Po mé loňské těžce vyjednané cestě do Saúdské Arábie království souhlasilo s tím, že v USA investuje 450 miliard dolarů. To je rekordní částka,“ uvedl. Zrušení těchto smluv je podle prezidenta údajně v zájmu Ruska a Číny, nikoliv v zájmu Spojených států.
Pouze německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila reakci v podobě pozastavení dodávek zbraní do Saúdské Arábie. Další evropské země (Spojené království, Francie, Španělsko a Česká republika) navzdory Chášukdžího vraždě a válce v Jemenu pokračují ve vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Některé evropské státy (Spojené království, Francie a Nizozemsko) společně s USA odřekly účast svých ministrů na investiční konferenci v Rijádu, jež se konala koncem října 2018. ČR odvolala formálně z našeho velvyslanectví v Rijádu jednoho řadového zaměstnance (viz ZDE).
Zdroj: Wikipedia.org – Otto Warmbier, Džamál Chášukdží
-rh-