Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Domácí

KLAUS: Vrbětice jsou vykonstruovaný strašák

Bývalý český prezident Václav Klaus považuje nově zveřejněné informace o údajném zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 za vykonstruovaného strašáka vlády a opozice.

Kauza “Vrbětice sedm let poté”

Nynější kauza je podle Klause vystavěna na velmi měkkých a nepřesvědčivých datech, „navíc prezentovaných v přítmí kovidové hysterie“, která nahrává snadnému šíření dezinformací. Klausovo prohlášení není příliš obsáhlé, protože prý nebude soutěžit s ostatními politiky a komentátory o co nejsilnější nebo nejoriginálnější výrok v kauze „Vrbětice sedm let poté“. Naráží tím tak zřejmě na načasování zveřejnění informací k sedm let starému výbuchu, o čemž se ve společnosti nyní diskutuje.

Pokud by vyhrál Trump, kauza by nebyla

„Věřím, že kdyby v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Trump a byl dnes prezidentem, opožděná kauza Vrbětice by nenastala,“ předložil svůj názor Klaus. Trumpův nástupce Joe Biden v uplynulých dnech zavedl a zpřísnil další sankce proti Rusku jako odpověď za údajné vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. To zintenzivnilo mocenské pnutí ve světě.

Kauza odstartovala v sobotu večer, kdy český premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničí Janem Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky odhalily údajné zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zpracoval Rudolf Hruboň