Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Domácí

KLAUS: Analýza příčin války je cestou k jejímu konci

Předpokladem zastavení bojů a nalezení nějakého smysluplného kompromisu na Ukrajině nejsou laciná gesta politiků, ale racionální pohled na skutečné příčiny dnešní situace, píše bývalý prezident České republiky Václav Klaus v komentáři na serveru iDNES (viz ZDE).

Návrat k racionalitě

“Utrpení statisíců civilistů, ale i vojáků (nikoli jen profesionálů), obrovské materiální škody, které budou zatěžkávat nejen místa, kde se přímo bojuje, stejně jako důsledky obří uprchlické vlny jsou nespočitatelné a nemá smysl je zkoušet teď kvantifikovat. Nyní je třeba opakovat výzvy k okamžitému zastavení bojů, k příměří, k přijetí smysluplných a vážně míněných kompromisů. Takové jednání však vyžaduje něco jiného než emoce, lítost, soustrast, laciná gesta, nemluvě o pokusech politiků využít situace k denuncování politických soupeřů. Vyžaduje návrat k racionálnímu pohledu na příčiny dnešní situace. Ten je předpokladem hledání řešení, která by minimalizovala ztráty a náklady všeho druhu,” uvádí bývalý prezident v úvodu svého komentáře.

Nástroj ve větší hře

“Mělo by být řečeno, že největší oběť všeho, co se děje, Ukrajina, byla od počátku nástrojem ve větší hře. Je evidentní, že se nejméně posledních deset let na Ukrajině odehrává střet Západu a Ruska (chtěl jsem napsat Západu a Východu, ale to bych zapomínal na Čínu). Že jde o ‘dohrávání’ studené války, že ze strany USA a jejích spojenců jde o pokračování prosazování politiky unipolárního hegemona (vytvořeného vítězstvím ve studené válce) a ze strany Ruska o rozhodnutí nedopustit – jak se teď říká – překročení ‘červené čáry’, kterou bylo pro Rusko členství jeho sousední země v NATO (jak teď vidíme, nedopustit i za cenu násilí),” pokračuje Václav Klaus.

Budoucnost Ukrajiny

“Ukrajina měla představu konfrontace jiného typu, než jaký nastal 24. února 2022. Udělala Ukrajina chybu? Měla očekávat to, co se stalo? Trochu je omlouvám pomocí svého dříve uvedeného příměru – drželi v ruce jiné karty než Joe Biden a Vladimir Putin. A byli přesvědčováni o všestranné podpoře a pomoci ze strany Západu. Teď jde o vážnost zahájených jednání. Klíčem k jejich úspěšnosti je odpověď na otázku: Jaká představa o budoucnosti Ukrajiny přivede Rusko k zastavení války? Odpověď Západu musí přijít co nejrychleji. Každý den se náklady exponenciálně zvětšují. I pro Českou republiku je to zcela zásadní téma. Můžeme být nejvíce nepřímo zasaženou zemí,” uzavírá svůj komentář bývalý prezident Václav Klaus.

Zpracoval Rudolf Hruboň