Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

KISSINGER: Není moudré nechat Ukrajinu vstoupit do NATO

Pokusy Washingtonu o začlenění Ukrajiny do NATO po rozpadu Sovětského svazu nebyly prozíravé, řekl v pátek bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger v rozhovoru pro nezávislý americký think-tank Radu pro zahraniční vztahy (viz ZDE).

“Bezpečnostní pás” Ruska

99-letý diplomatický veterán uvedl, že Washington se po pádu Berlínské zdi pokusil bez rozdílu zahrnout všechny bývalé členy sovětského bloku pod svou střechu a že celý region mezi středem Evropy a ruskými hranicemi se otevřel restrukturalizaci. „ Z ruského pohledu se pak Spojené státy pokusily začlenit celý tento region bez výjimky do strategického systému vedeného Američany,“ řekl s tím, že tento vývoj v podstatě odstranil ruský historický „bezpečnostní pás“. Kissinger tak zdůraznil, že „od amerických politiků nebylo moudré pokoušet se začlenit Ukrajinu do NATO“.

Západ musí s Ruskem jednat

Bývalý americký ministr zahraničí naznačil, že dříve nebo později se Západ a Rusko musí zapojit do dialogu. „Nějaký dialog, možná na neoficiální úrovni, možná průzkumným způsobem, je velmi důležitý,“ zopakoval a dodal, že „v jaderném prostředí“ je takový výsledek vhodnější než „rozhodnutí na bojišti“Začátkem srpna Kissinger varoval, že USA se ocitly „na pokraji války s Ruskem a Čínou v otázkách, které jsme částečně vytvořili“, a argumentoval tím, že Washington odmítl tradiční diplomacii, protože se „snažil konvertovat nebo odsoudit jejich partnery spíše než proniknout do jejich myšlení.“

Zpracoval Rudolf Hruboň