Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

KEBABY NAMÍSTO BIG MACŮ: Obsadí turecké značky ruský trh?

Turecko se po zahájení vojenské speciální operace na Ukrajině snaží působit jako mírotvorce. Za touhou prezidenta Erdogana přátelit se s Moskvou i Kyjevem je ale hlavně ekonomický kalkul.

Strategická neutralita

V rusko-ukrajinském konfliktu se Ankara drží „strategické neutrality“. Turecko se ale stalo aktivnějším na diplomatickém poli: zatím žádný stát, kromě Běloruska, nevyvinul tolik úsilí, aby zorganizoval jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Byla to Ankara, která dosáhla setkání ministrů zahraničí v Antalyi. Je pravda, že rozhovor Sergeje Lavrova s ​​Dmitrijem Kulebou nepřinesl žádné výsledky. Pro Erdogana je však důležité být zprostředkovatelem. Turecký prezident také kritizoval xenofobii vůči Rusům. “Neakceptujeme praktiky honu na čarodějnice proti ruskému lidu, ruské literatuře, studentům a umělcům. Dostojevského díla jsou v Itálii zakázána. Je to přijatelné?” řekl na Anatolském fóru.

Turecké střídání Západu

Erdogan doufá, že podpoří silně pokleslou ekonomiku prostřednictvím obchodních vztahů s Moskvou. Rusové jsou zvyklí jezdit do Antalye a kvalitní turecké oděvní značky si zamilovali už v devadesátých letech. Nyní jsou ale úkoly Ankary obtížnější: nahradit alespoň část trhu, který se uvolnil kvůli stažení západních společností. Turecké značky mohou v Rusku nahradit západní společnosti, které pozastavily svou činnost a nebo dokonce odešly. Bulat Shakirov, prezident ruské Unie obchodních center, 4. března uvedl, že zástupci organizace odcestovali do Turecka, aby podepsali možné smlouvy s 200 značkami. Podle Shakirova se v ruských obchodních centrech uvolní 30–40 % prostoru.

Přesměrování turistického ruchu

Ekonomicky je Ankara velmi závislá na Moskvě, a to i v oblastech cestovního ruchu, energetiky a potravin. Stejné sféry spojují Turecko s Ukrajinou. Podle prognóz Asociace tureckých cestovních kanceláří a agentur (TURSAB) by letoviska v zemi mohlo v tomto roce navštívit až sedm milionů Rusů. Zájezdy na léto se objednávají už v březnu, kdy se v Moskvě tradičně konají specializované veletrhy cestovního ruchu. Přes sankce se jich opět účastní i zahraniční firmy. Diskutovaly o možnosti úhrady zájezdů v rublech a organizaci dopravy. Ruští touroperátoři využívají především charterové lety. Do letovisek Antalye mohou ruské turisty dopravit turečtí dopravci.

Zpracoval Rudolf Hruboň