Někdejší manažer Čapího hnízda Tomáš Rak; Foto: Repro video profil T. Raka na sociální síti

Někdejší manažer Čapího hnízda Tomáš Rak; Foto: Repro video profil T. Raka na sociální síti

Domácí

KDYŽ NEDOSTAL 350 TISÍC, změnil svědek výpověď o Čapím hnízdě

Dosud utajovaný svědek, někdejší manažer Farmy Čapí hnízdo Tomáš Rak, změnil svou výpověď proto, že mu koncern Agrofert nevyplatil 350 tisíc korun, které po něm za jeho údajnou mlčenlivost požadoval. Upozornil na to server Novinky (viz ZDE).

Údajný dluh 350 tisíc

Kromě toho, že změnil svou původní výpověď a policistům nově popsal, že podle něj Čapímu hnízdu skutečně šéfoval nynější premiér Andrej Babiš (ANO), což on trvale popírá, stočil se výslech i na okolnosti jeho náhlého obratu. Rak totiž začal letos na jaře požadovat po Agrofertu s odkazem na dosavadní „loajalitu“ 350 tisíc Kč, které mu měla firma dlužit za práci na farmě před 10 lety. Rak pracoval od listopadu 2009 do prosince 2011 na projektu Čapího hnízda. A zhruba půl roku ho jako šéf představenstva firmy dokonce vedl. Sám o sobě v minulosti prohlásil, že byl určitou dobu jakýmsi provozním a garantem tamních hotelových, lázeňských a kongresových služeb.

Po odmítnutí otočil

Po opakovaném odmítnutí ze strany koncernu Agrofert se o několik týdnů později v médiích začaly objevovat informace o tom, že jeden svědek chce změnit svou dřívější výpověď v kauze Čapí hnízdo. A byl to právě Rak, o kom v červenci server Seznam Zprávy uvedl, že se přihlásil žalobcům s tím, že u výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit. Zmíněným doplněním mělo být jeho tvrzení u čtvrtečního výslechu, že podle Rakova dojmu vedl farmu Čapí hnízdo Andrej Babiš. Ten je v případu obviněn spolu s jeho bývalou poradkyní či někdejší členkou představenstva Farmy Čapí hnízdo Janou Nagyovou (dříve Mayerovou) z padesátimilionového dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU.

Měl finanční problémy

Co vedlo Raka k tomu, že po deseti letech, kdy už by navíc byl případný dluh promlčen, začal žádat po Agrofertu peníze, není jasné. Při podání výpovědi popřel, že by se v té době ocitl ve finanční tísni. Jenže lidé, kteří s ním dříve pracovali, to vidí jinak. Finanční problémy měl. Kvůli nim u nás skončil. Pokud si pamatuji, napůjčoval si od lidí spoustu peněz, i od našich obchodních partnerů. Dluhy prý nesplácel, a když mu bylo řečeno, že tak to dál nejde, šel pryč. I na Čapím hnízdě měl podobné potíže a také kvůli nim musel skončit,“ řekl včera Právu důvěryhodný zdroj z prostředí dnes již neexistujícího basketbalového klubu BK Orli Prostějov, kde Rak působil jako manažer. Sám Rak podle informací redakce prý při středeční výpovědi pouze připustil, že čelil kvůli nesplacení jedné půjčky exekuci.

Zpracoval Rudolf Hruboň