Kazašský ministr zahraničí Muchtar Tleuberdi s americkým protějškem Mike Pompeem; Foto: Twitterový účet Mike Pompea

Kazašský ministr zahraničí Muchtar Tleuberdi s americkým protějškem Mike Pompeem; Foto: Twitterový účet Mike Pompea

Zahraniční

KAZACHSTÁN: USA lákají další postsovětskou zemi do svého vlivu

Americký ministr zahraničí Mikem Pompeo pokračuje v návštěvách zemí blízkých Rusku, aby je lákal na hospodářskou spolupráci a získal je tak do amerického vlivu. Po Bělorusku i v Kazachstánu opakoval klišé o údajné výhodnosti spolupráce s americkými společnostmi.

Američané lákají místní elity

„Těším se na návštěvu Nur-Sultanu, abych znovu potvrdil závažnost strategických vztahů USA a Kazachstánu založených na společné věrnosti míru, prosperitě a bezpečnosti. Netrpělivě očekávám projednání otázek obchodu, investic a prosperity našich zemí,“ praví se na Pompeově Twitteru.

Americká politika ve snaze získat na svou stranu země historicky blízké Rusku je průhledná. Pompeo chce vždy nalákat místní ekonomické elity na nové zisky, které mohou plynout ze spolupráce s Američany, s nadějí, že ty pak ve vlastním zájmu vytvoří tlak na politické elity, aby změnily ekonomicko-politickou orientaci země z Ruska na USA a Západ obecně.

Svobodná “volba partnera”

„Plně podporujeme svobodu volby Kazachstánu v tom, se kterými partnery chce navázat obchodní vztahy, avšak jsem přesvědčen, že partnerství s americkými společnostmi zajistí nejlepší výsledek každé zemi. Tyto velmi dobré transakce vytvářejí pracovní místa, transparentnost obchodních smluv,“ řekl Pompeo v prohlášení pro novináře k výsledkům jednání s ministrem zahraničí Kazachstánu Muchtarem Tleuberdim. Ministr zahraničí Kazachstánu sdělil, že strany posoudily na jednáních také otázky ekonomického růstu Kazachstánu s ohledem na sankční politiku USA. „Ministerstvo zahraničí USA i nadále podporuje kazašskou stranu s cílem vyhnutí se rozšíření sankcí na naše právnické a fyzické osoby,“ poznamenal Tleuberdi.

USA chtějí zabránit integraci s Ruskem

Stejně jako v Bělorusku, kde Pompeo jednal s prezidentem Lukašenkem, chce i v Kazachstánu zabránit novým integračním procesům s Ruskem. „USA řeší v postsovětském prostoru úkol, který je pro ně zásadně důležitý: zablokování eventuálních integračních procesů na tomto území. Samotná Pompeova návštěva byla připravena tak, aby mohl navštívit celou řadu bývalých sovětských republik jako Bělorusko, Ukrajinu a středoasijské republiky,prohlásil první náměstek předsedy zahraničního výboru ruské Státní dumy Dmitrij Novikov v komentáři k návštěvě ministra zahraničí USA v Minsku.

Rudolf Hruboň