Zastupitel za ODS na Praze 8 Josef Slobodník; Foto: Účet J. Slobodníka na sociální síti

Zastupitel za ODS na Praze 8 Josef Slobodník; Foto: Účet J. Slobodníka na sociální síti

Domácí

KAUZA: Zastupitel za ODS na Praze 8 je podezřelý z korupce

Zastupitel za ODS na Praze 8 Josef Slobodník je podezřelý, že si přes svého známého Juraje Pavola řekl o úplatky za zprostředkování zakázky na desinfekci veřejných prostor. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Úplatky v čase nouzového stavu

Seznam Zprávy přišly s investigativní reportáží reportéra Janka Kroupy o tom, jak se domlouval v době nouzového stavu úplatek pro radního na Praze 8 za dezinfekci veřejných prostor. V době nouzového stavu je totiž možné domlouvat veřejné zakázky bez výběrového řízení, tedy moc radních se v tomto období značně zvětšuje. V tomto případě byl do zakázky zainteresován radní Prahy 8 za ODS Josef Slobodník, pro kterého a pro sebe měl žádat o úplatky jeho známý, obchodník Juraj Pavol. Reportér Janek Kroupa pořídil záznam ze schůzek Pavola s potenciálním dodavatelem služeb, na kterém si říká o úplatky.

Pavol se snaží Slobodníka krýt

Praha 8 má k dispozici patnáct základních škol a každá by měla mít několik tisíc metrů čtverečních. Vydezinfikovat metr čtvereční stojí 90 korun. Celkem by se tedy náklady mohly dostat až do výše desítek milionů. Slobodník však odmítl případ jakkoliv komentovat a nechtěl se k tomu jakkoliv vyjadřovat. Juraj Pavol s osobní schůzkou souhlasil. „Všechny peníze ale měly být pro mě. Vyfakturoval bych to jako zprostředkování,“ tvrdí Pavol. Nedokázal však vysvětlit, proč ho radní Slobodník poslouchá a proč v rozhovoru se zástupcem dezinfekční firmy prohlašoval, že peníze půjdou i radnímu.

Rozpolcená ODS

Občanští demokraté nejsou v reakcích na skandál jednotní. Např. předseda strany Petr Fiala připravil pro média narychlo formální odsouzení: „Pokud jsou informace z médií pravdivé, je to naprosto nepřijatelné a odsouzeníhodné jednání. Nejde jen o politickou či trestněprávní stránku věci. Využívat kritické situace k vlastnímu obohacení je prostě lidsky odporné,” uvádí Fiala. Na druhou stranu starosta Prahy 8 za ODS Ondřej Gros spolustraníka brání, když vydal prohlášení, v němž se ohrazuje proti „neprokázaným a vykonstruovaným“ domněnkám, které prý v reportáži zaznívají. „Na základě rozhovoru dvou lidí, přičemž ani jeden z aktérů nemá nic společného s městskou částí Praha 8, vytváří Janek Kroupa iluzi, že krizový štáb porušuje zákon,“ píše Gros.

Rudolf Hruboň