Kontroverzní reportéři portálu Seznam Zprávy Sabina Slonková a Jiří Kubík byli předvoláni švýcarskou policií k výslechu v kauze jejich utajeného natáčení Andreje Babiše ml. ve Švýcarsku. Oni však odmítají k výslechu do Švýcarska odjet. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).
Policie je chce vyslechnout
Sabina Slonková a Jiří Kubík jsou podezřelí, že porušili švýcarské zákony v souvislosti s tajným natáčením syna Andreje Babiše ml. a následným pokusem o jeho opětovné obtěžování. Švýcarská policie je nyní předvolává v této souvislosti k výslechu, Slonková s Kubíkem však odmítají do Švýcarska odjet a vymlouvají se na jejich údajnou časovou zaneprázdněnost. Skutečným důvodem může být spíše pokus o obstrukce a zdržování vyšetřování jejich potenciálně nezákonného jednání na území Švýcarské federace.
Jsou prý údajně “časově zaneprázdněni”
„Naši reportéři jsou připraveni švýcarské policii poskytnout informace, které potřebuje. Jen jsme se z časových důvodů omluvili z osobního svědectví v Ženevě. Sabina Slonková a Jiří Kubík jsou švýcarským úřadům k dispozici v České republice, tedy cestou právní pomoci,“ říká šéfredaktor zpravodajství Seznam Zprávy a životní partner Sabiny Slonkové Jakub Unger.
Toto vysvětlení zní nejméně úsměvně v porovnání s tím, jak byli Slonková s Kubíkem časově flexibilní, když odjížděli do Švýcarska pátrat po Babišovi ml., natáčet s ním utajeně rozhovor a následně se ještě pokoušet o jeho opětovné obtěžování. Spíše se zde nabízí jako skutečný důvod obava z výslechu na území Švýcarska, které není členem Evropské unie a Slonková s Kubíkem by tam tak neměli takovou právní podporu jako v České republice.
Podezření z porušení švýcarských zákonů
Sabina Slonková a Jiří Kubík jsou podezřelí, že porušili neoprávněným vstupem do soukromých prostor a tajným pořizováním záznamu na neveřejném místě Švýcarský trestní zákoník. Podle článku č. 186 Švýcarského trestního zákoníku je ve Švýcarsku neoprávněné vniknutí do soukromých prostor trestným činem, za který hrozí pachatelům až 3 roky vězení nebo pokuta. Za nahrávání soukromé konverzace bez souhlasu účastníků hrozí ve Švýcarsku opět až 1 rok vězení nebo pokuta. Ve Švýcarsku v těchto případech neplatí výjimka tzv. “veřejného zájmu” v případě, že záznam nebyl natáčen na veřejném místě.
Rudolf Hruboň