Petr Fiala na kongresu ODS; Foto: ods.cz

Petr Fiala na kongresu ODS; Foto: ods.cz

Domácí

KAUZA: Parlamentní listy odhalily dotační království Petra Fialy (ODS)

Parlamentní listy (PL) zahájily mapování dosud málo známé strany působení Petra Fialy (ODS), kandidáta koalice SPOLU na premiéra v nadcházejících volbách do sněmovny, na veřejné scéně. V prvním díle odhalily dlouholeté čerpání dotací Fialovy neziskovky (viz ZDE).

28 milionů za 28 let

Centrum pro studium demokracie a kultury, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zaměřená na vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. „Působíme od roku 1993 a navazujeme na některé starší iniciativy související s rozvojem nezávislých aktivit a vydáváním samizdatových časopisů před listopadem 1989,“ stojí na stránkách oné společnosti. Správní radě předsedá František Mikš, Petr Husák a předseda ODS Petr Fiala, který dokonce patří i mezi spoluzakladatele celého centra. Podle Hlídače státu Centrum pro studium demokracie a kultury uzavřelo za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získalo celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů.

Státní a obecní peníze

Mezi odesílatele štědrých dotací se řadí zejména Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Státní fond kultury ČR nebo Ministerstvo kultury ČR či město Brno. Brno dalo zmíněnému centru od roku 2013 celkem 1 468 000 korun. Největší část financí jde na jistý kulturně-literární časopis Kontexty. Další zajímavostí je veřejná zakázka na “Monitoring a analýzy evropské legislativy pro Euroskop.czv hodnotě 1 680 000 z roku 2012 pro Úřad vlády (tzn. v době, kdy byla u moci vláda ODS), kterou Centrum pro studium demokracie a kultury vyhrálo. „Zadání zakázky proběhlo v roce 2012 na základě zjednodušeného podlimitního řízení,” uvedla k tomu mluvčí vlády Jana Adamcová.

Záchrana Barmy?

Zajímavé jsou také dotace z Ministerstva zahraničních věcí, které se týkají Barmy, země v jihovýchodní Asii. Podle Hlídače státu jde o: Burma Center for Transitional Studies z roku 2014 v hodnotě 1 941 237 korun, stejná dotace z roku 2013 v hodnotě 1 917 262 korun. Partnerství pro smíření a reformy v Barmě z roku 2017 ve výši 1 899 924, následuje Posílení role ženských a etnických občanských organizací v demokratizaci Barmy v roce 2015 za 1 779 300 korun. Dále také Burma Foreign Affairs and Translation Study Program v 2011 za 1 550 000 a o rok déle ta samá dotace ve výši 1 600 000 korun.

Jak přesně Fiala a spol. posilovali ženské organizace v Barmě, zatím není jasné. Na uvedené dotace se PL ptaly na Ministerstvu zahraničních věcí, ale ani přes opakované urgence zatím nikdo neodpověděl.

“Fiala není náš předseda”

Během několika schůzek předložili redaktoři PL jihomoravským členům ODS, kteří na tématiku mimo jiné upozornili, pár dotazů. O dotacích, jak přiznali, věděli. Prý to není vše. Tohle nemělo jít ven, ne teď. Hodně se totiž mluvilo o dalších aktivitách vědeckých týmů v nemocnicích v Brně, to byly ještě vyšší sumy,“ sdělili redakci. Na dotaz, proč se postavili vlastnímu předsedovi, reagovali promptně. „To není náš předseda. Ale současně víme, že Martin Kuba se předsedou nestane, to je nesmysl, nevychází to. Chceme jen, aby se Fiala přestal nabízet Pirátům, protože když kritizuje Babiše za dotace, tak nechápeme, proč to dělá, když ho jistě spokojeně živilo podobné dotační prostředí,” uvedli Fialovi spolustraníci.

Zpracoval Rudolf Hruboň