Josef Monsport; Reprofoto: Česká televize

Josef Monsport; Reprofoto: Česká televize

Domácí

KAUZA H-SYSTEM: Konkurzním správcem je bývalý komunistický prokurátor

Jinak poklidnou prázdninovou hladinu veřejného mínění rozrušilo překvapivé rozhodnutí Nejvyššího soudu v letité kauze H-Systemu, které vystěhovává do měsíce 60 rodin z jejich bytů v domech v Horoměřicích. Soud tak vyhověl odvolání konkurzního správce Josefa Monsporta. O koho se jedná?

Komunistický prokurátor

Josef Monsport, kterému bylo letos 60 let, začal svou profesní dráhu jako prokurátor ještě před rokem 1989. O tom, že nebyl jen obyčejným zástupcem tehdejšího režimu, svědčí jeho angažovanost v případu perzekucí spolku Jazzová sekce v roce 1986, kdy poslal do vazby celkem 8 jeho členů za údajné daňové úniky.

I když byli obvinění v následujícím roce z vazby propuštěni, zanechalo to na mnohých z nich zdravotní následky a některým z perzekuovaných to předčasně zkrátilo život. Detaily viz ZDE.

Obhájce kontroverzních obviněných

Po roce 1989, kdy byl Monsport ze státních služeb propuštěn, se začal zabývat právnickou praxí. A opět jeho klienti nejsou jen tak ledajací, obyčejní občané. Josef Monsport obhajoval mimo jiné:

Borise Vostrého, obviněného z tunelování bývalých Hardvardských fondů

Vratislava Kutala, který se dopustil podvodů s lehkými topnými oleji (viz ZDE)

Vladimíra Železného, bývalého ředitele televize Nova, obviněného z krácení daní (viz ZDE)

Martina Bartáka, bývalého ministra obrany za KDU-ČSL, vyšetřovaného v souvislosti s korupcí kolem armádních zakázek (viz ZDE)

Miroslava Janstu, člena ČSSD, předsedu České unie sportu (bývalé ČSTV), vyšetřovaného v kauze ovlivňování přidělování sportovních dotací (viz ZDE)

Petra Speychala, bývalého šéfa firmy ČKD Praha DIZ, která dodávala kabely do tunelu Blanka, obviněné z daňových úniků (viz ZDE)

Panama Papers

V roce 2016 se Monsportovo jméno objevilo v souvislosti s kauzou tzv. Panama Papers, v rámci které unikly na veřejnost dokumenty o daňových podvodech mnoha celebrit, byznysmenů a “šedých eminencí” z celého světa. Dle nich má být Monsport držitelem akcií v hodnotě 100 milionů dolarů (2,37 miliardy Kč) ve dvou firmách Integ S.A. a Kynsberg Trading registrovaných na ostrově Samoa (viz ZDE).

Rudolf Hruboň