Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KATALÁNSKO zavádí pokusně na školy VÝUKU ISLÁMU

Katalánsko zavedlo od nového školního roku na několika veřejných základních a středních školách islám. Uvádí se to v článku španělského deníku La Vanguardia (viz ZDE).

V zájmu “sociální soudržnosti”?

Výuka islámského náboženství bude zavedena do osnov na školách v Barceloně, ​​oblasti Baix Llobregat, dále Gironě a Tarragoně, primárně v prvních ročnících obou stupňů škol. Podle katalánského ministra školství Josepa Bargalló si tento pilotní projekt prý klade za cíl zaručit bezplatné konání bohoslužeb a udržování sociální soudržnosti. V tomto smyslu nejsou předměty povinné, registrace má záviset na svobodné volbě žáků a studentů.

“Dohoda” s islámskou komisí

Tento program je součástí “dohody o spolupráci” mezi španělským státem a Španělskou islámskou komisí. Program těchto kurzů bude prý definován vládou. Výuka islámského náboženství „musí odrážet jazyky a kultury muslimských rodin v Katalánsku, jakož i realitu, která zahrnuje muslimy a nemuslimy, muže a ženy různého geografického a kulturního původu, aby studentům poskytovala perspektivu inkluze a vzdělávání v rozmanitosti,“ uvádí se v “dohodě.”

Rudolf Hruboň