Ilustrační foto: Marcus J. Quarterman, U.S. Army

Ilustrační foto: Marcus J. Quarterman, U.S. Army

Zahraniční

KAPITULACE: Spojené státy a NATO opustí Afghánistán

Do 14 měsíců se vojáci Severoatlantické aliance (NATO) a Spojených států amerických zcela stáhnou z Afghánistánu. Do 135 dní se mezitím sníží počet amerických vojáků v zemi na 8600. To je výsledek mírové dohody mezi USA a afghánským radikálním hnutím Tálibán.

Konec okupace po 18 letech

Mírovou dohodu podepsaly USA a Tálibán v sobotu v katarské metropoli Dauhá. Delegaci USA na podpisové ceremonii vedl ministr zahraničí Mike Pompeo, Tálibán pak zastupoval mimo jiné i jeden ze zakladatelů hnutí mulla Abdul Ghání Baradar. Dohoda je základem pro budoucí stažení vojsk USA a dalších zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu a politické urovnání poměrů v zemi. Spojené státy zemi napadly v říjnu 2001 na základě toho, že se v Afghánistánu tehdy skrývali vedoucí představitelé teroristické organizace Al-Káida. Přestože byl Tálibán ochotný jednat o vydání Usámy Bin Ládina, Američané a na nich závislé státy jednání odmítaly. Američané Bin Ládina nakonec dopadli a zabili v Pákistánu.

NATO poslušně podpořilo USA

Na Spojených státech závislé země sdružené v Severoatlantické alianci ihned přispěchaly se servilní podporou: „NATO vítá oznámení prvních významných kroků pro mírové urovnání konfliktu v Afghánistánu,” uvedla v tiskovém prohlášení Aliance. Ta dodala, že nynější vývoj v zemi, kdy se USA s Tálibánem dohodly na omezení násilností, “dláždí cestu k zevrubné mírové dohodě.” NATO má v Afghánistánu nyní kolem 16 000 vojáků, kteří se podílejí na výcviku tamních sil, amerických vojáků je v zemi asi 13 000. Američané se v dohodě zavázali snížit v nadcházejících 135 dnech početní stav svých vojáků na 8600. Washington v prohlášení dále uvedl, že nepoužije vojenskou sílu proti územní celistvosti Afghánistánu a že nebude nijak zasahovat do vnitřních záležitostí země.

Vietnamský syndrom

Spojené státy tak byly nuceny kapitulovat podobně, jako tomu bylo v 70. letech ve Vietnamu. Ani za 18 let a přes drtivou lidskou a technologickou převahu se jim totiž nepodařilo porazit afghánské mudžahedíny. Americká armáda ve své aroganci a přesvědčení o neporazitelnosti opět doplatila na podcenění protivníka. Stejně jako ve Vietnamu před 50 lety se po zuby ozbrojeným americkým zabijákům úspěšně postavili bojovníci Tálibánu, kteří mistrně využívali perfektní znalosti místního prostředí a podpory většiny obyvatelstva. Zvyšující se brutalita útoků okupačních vojsk a snaha o zastrašení afghánských obyvatel jen zvyšovala nenávist Afghánců proti jakýmkoliv zahraničním vojákům, vůči kterým tak docházelo i k sebevražedným útokům. Oběťmi těchto útoků se tak postupně logicky stali i čeští vojáci. Naše země se totiž ve své závislosti na Spojených státech nedokázala samostatně rozhodnout a opustit včas zbytečnou a prohranou válku.

Rudolf Hruboň